Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Przyjęty przez Komisję Europejską i opublikowany w lipcu 2014 „Szósty raport na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej” jest już dostępny w języku polskim. Dokument został przygotowany przez Komisję Europejską w kontekście zbliżającej się rewizji przyjętej strategii Europa 2020 oraz mając na uwadze rozpoczętą nową perspektywę na lata 2014-2020. Raport przedstawia analizę sytuacji Unii w zakresie spójności. W sprawozdaniu podkreślono wyzwania, z jakimi borykają się władze krajowe, regionalne i lokalne w przezwyciężaniu skutków kryzysu finansowego i gospodarczego.
Inwestycje na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia
Promowanie rozwoju i dobrego rządzenia w regionach UE i miastach
Szósty raport na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej (dokument w języku polskim)
Promowanie rozwoju i dobrego rządzenia w regionach UE i miastach
Szósty raport na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej (dokument w języku polskim)
Kryzys głęboko odcisnął się się na regionach i miastach w całej UE. Dysproporcje gospodarcze między regionami przestały zanikać, a bezrobocie gwałtownie wzrosło w nieomal wszystkich częściach UE. Wzrósł również poziom ubóstwa i wykluczenia, co dotyczyło także wielu miast w bardziej rozwiniętych państwach członkowskich. Szósty raport na temat spójności różni się od poprzednich. Podkreślono w nim powiązania między polityką spójności a strategią „Europa 2020” poprzez dodanie rozdziału na temat inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu i pokazano, w jaki sposób polityka ewoluowała w kierunku wzmacniania oddziaływania na unijne cele wzrostu i zatrudnienia oraz na ile dobre sprawowanie władzy jest kluczowe dla jej skuteczności.
Polityka spójności przyniosła już poprawę konkurencyjności regionów i życia ludzi w całej UE. Wsparto dzięki niej podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą i umożliwiono ludziom zdobycie kwalifikacji oraz zatrudnienia. Dzięki polityce spójności zwiększył się dostęp do łączy szerokopasmowych i dokonano inwestycji w lepsze połączenia kolejowe w słabiej rozwiniętych częściach UE. Znacząco zwiększyła się też liczba domostw podłączonych do infrastruktury zapewniającej czystą wodę pitną oraz oczyszczanie ścieków.
Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne są coraz ważniejszym środkiem prowadzącym do realizowania celów strategii „Europa 2020”, szczególnie w zakresie celów związanych z zatrudnieniem i ubóstwem. W kilku państwach członkowskich stały się one głównym źródłem finansowania inwestycji publicznych, których poziom państwa członkowskie musiały ograniczyć, aby zmniejszyć deficyt budżetowy.
W ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych do 2020 r. jeszcze więcej środków zostanie zainwestowanych w gospodarkę niskoemisyjną, innowacje i MŚP, zatrudnienie wysokiej jakości, mobilność siły roboczej oraz włączenie społeczne, a także bazową sieć TEN-T i sieci cyfrowe, edukację, szkolenia, uczenie się przez całe życie oraz reformę administracji publicznej.
Europejski semestr oraz zalecenia dla poszczególnych krajów, które z niego wynikają, odgrywają kluczową rolę, stanowiąc podbudowę polityki spójności. Ramy prawne europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w 2014 r. wprowadziły nowe zasady, które mają zagwarantować istnienie odpowiednich okoliczności regulacyjnych i makroekonomicznych, zapewniających możliwie największe oddziaływanie polityki spójności. Ponadto więcej środków z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych zostanie zainwestowanych we wzmacnianie potencjału administracyjnego ze względu na coraz większą świadomość tego, że bez dobrego rządzenia nie da się osiągnąć wysokiego poziomu wzrostu i konwergencji gospodarczej regionów.
Takie zmiany w połączeniu ze zdecydowanym naciskiem na rezultaty pozwolą dopilnować, aby polityka spójności lepiej umożliwiała rozwiązywanie problemu dysproporcji między regionami pod względem wyników gospodarczych oraz standardu życia, a jednocześnie pomagała realizować cele strategii „Europa 2020” (do 31 października 2014 r. trwają konsultacje społeczne w sprawie strategii „Europa 2020”; ich celem jest poinformowanie społeczeństwa o przeglądzie strategii „Europa 2020” oraz zapoznanie się z opiniami zainteresowanych stron na temat jej dalszego rozwoju).
Komisja Europejska zachęca do przesyłania komentarzy dotyczących przeglądu na adres:
Komisja Europejska
Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej
Dyrekcja B
B-1049 Bruksela
E-mail: regio-B1-head-of-unit@ec.europa.eu
Komisja Europejska
Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej
Dyrekcja B
B-1049 Bruksela
E-mail: regio-B1-head-of-unit@ec.europa.eu
Pobierz
-
Proszę o umieszczenie w kalendarzu konsultacji oraz w aktualnościach strony nowaperspektywa.ngo.pl
981485_201405151022140948 ・38.72 kB
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.