Szlachetna Paczka uruchamia zbiórkę na telefon wsparcia dla seniorów “DOBRE SŁOWA”
Seniorzy, dla których pandemia koronawirusa to czas spotęgowanej samotności i wykluczenia, potrzebują naszego wsparcia. Blisko 75% osób powyżej 65 roku życia nie korzysta z internetu. Oni nie przeniosą swojego życia do Messengera czy na Instagram. Szlachetna Paczka uruchomiła dla nich Telefon DOBRE SŁOWA. Czy Telefon wsparcia dla samotnych seniorów będzie pomagał w najbliższych miesiącach? Teraz to zależy też od Twojego wsparcia.
Realne zagrożenie, konkretna pomoc
Jak wynika z Raportu o Samotności, najnowszej publikacji Szlachetnej Paczki diagnozującej społeczny problem potęgowany przez pandemię COVID-19, chroniczna samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 14%. Podnosi ciśnienie, obniża odporność, wpędza w depresję. A jednoosobowych gospodarstw domowych jest dziś w Polsce ponad 5 mln, co oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania, czy tak jak teraz – jest w nim niemal uwięziony.
– Byłam zdziwiona, że ktoś obcy chce mi pomóc. Kto by znalazł czas? Dla mnie? Gdy w mediach zaczęto mówić o zamykaniu szkół, pani Alina wyszła z domu i kupiła trzy bochenki chleba. Zamroziła je. Na szczęście nie je zbyt dużo. – Boję się, co będzie, gdy chleb się skończy i będę musiała wyjść na zewnątrz – mówi do słuchawki.
Epidemia samotności nie skończy się dziś czy jutro
Dzięki nowej inicjatywie Szlachetnej Paczki seniorzy mogą liczyć na darmową pomoc psychologów i terapeutów każdego dnia. Specjaliści dyżurują siedem dni w tygodniu w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00. Osoby dzwoniące pod numer 12 333 70 88 otrzymują nie tylko wsparcie emocjonalne, ale także kontakt do lokalnego wolontariusza Szlachetnej Paczki, który nawiązuje z seniorem relację i w razie potrzeby pomaga w robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych czy realizowaniu recept w aptece.
Brak wsparcia z zewnątrz i samotność wielu seniorów nie skończy się jednak z chwilą ponownego otwarcia galerii handlowych czy kin. Skutki wielotygodniowej izolacji mogą wpływać na ich kondycję – zarówno psychiczną, jak i fizyczną – przez wiele miesięcy. Dlatego celem Szlachetnej Paczki jest zapewnienie osobom starszym ciągłego wsparcia.
Potrzebne wsparcie
60 000 zł – tyle potrzeba, by osoby starsze do końca 2020 mogły korzystać ze wsparcia psychologów i terapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia DOBRE SŁOWA uruchomionym przez Szlachetną Paczkę. Kolejnym krokiem pomocy jest połączenie potrzebującego seniora z wolontariuszem Paczki.
Pani Beata o „Dobrych Słowach” usłyszała w radiu. To jej jedyne źródło informacji. Ma 65 lat i porusza się o kulach. Mieszka na 4 piętrze w budynku bez windy i nawet wyjście do sklepu jest dla niej trudną wyprawą. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, że uwielbia czytać książki - wolontariusze już organizują się, aby otworzyć dla niej własne biblioteczki, skoro ta, z której korzystała do tej pory jest teraz zamknięta. Cieszy się, bo to kolejne tematy do rozmów. A “Dobre Słowa” to jedyne miejsce, w którym je prowadzi…
By takich historii mogło być więcej, uruchomiliśmy zbiórkę. Chcemy, aby projekt mógł nadal pomagać i rozwijać się – nie tylko na czas kwarantanny, ale do końca 2020 roku. Nie pozwólmy, żeby potrzebujący seniorzy zostali sami.
Dorzuć się do zbiórki!
– Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy DOBRE SŁOWA – telefon dla seniorów.
Pomóż samotnym seniorom. Niech wiedzą, że ktoś na nich czeka. Wejdź na https://zrzutka.pl/z/telefon-dla-seniorow-m i wesprzyj DOBRE SŁOWA - Telefon dla Seniora!
Źródło: Stowarzyszenie WIOSNA