8 grudnia 2003 na zaproszenie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Organizacji Pozarządowych przedstawiciele 31 organizacji pozarządowych i placówek wychowawczych wzięli udział w szkoleniu na temat Programu 'Leonardo da Vinci – Edukacja i Kultura'.
Inicjatorami i organizatorami szkolenia były Dorota Szlama ze Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego "Z ufnością w trzecie tysiąclecie" i Barbara Pięta z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Szkolenie poprowadziły Ewa Debudaj i Izabela Laskowska z Krajowej Agencji Programu “Leonardo da Vinci” w Warszawie.
Program “Leonardo da Vinci” jest trzecim, obok programów “Sokrates” i “Młodzież”, programem Unii Europejskiej o charakterze edukacyjnym. Program umożliwia realizację pięciu typów projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej: wymiany i staże, projekty pilotażowe, w tym akcje tematyczne, projekty językowe, międzynarodowe sieci instytucji, badania i analizy. Najbliższe terminy składania wniosków to 13 lutego 2004 roku (wymiany i staże) oraz 1 października 2004 roku (projekty pilotażowe). Goście z Krajowej Agencji Programu “Leonardo da Vinci” zachęcali do udziału w Programie w zakresie wymian i staży.
Ewa Debudaj: “Projekty wymian i staży za granicą obejmują szkolenia, praktyki zawodowe i wymianę doświadczeń. Staże dają możliwość rozwoju jednostkowego uczniom, studentom i pracownikom przez podniesienie swojej wiedzy, kompetencji zawodowych, zdobycia umiejętności, doświadczeń, uzupełnienie wykształcenia, przekwalifikowanie. W wymianie doświadczeń, która skierowana jest do kadr nacisk kieruje się na to, aby osoby biorące udział w programie przenosiły zdobytą wiedzę i doświadczenia na grunt instytucji i firm, którymi kierują”.
“Projekty wymian i staży są dobrym początkiem dla organizacji zaczynających swoje starania o fundusze z programów UE. Później na bazie tych doświadczeń organizacje skutecznie starają się o wiele większe środki w pozostałych programach" – zachęcał Paweł Ruksza, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych.
Organizacje, które chcą zgłosić swój wniosek muszą złożyć formularz zgłoszeniowy i listy intencyjne od partnerów zagranicznych z UE, lub krajów stowarzyszonych z UE.
“Bardzo nam zależy, aby beneficjentów Programu było jak najwięcej. Po naszej akcesji do Unii Europejskiej fundusze przewidziane na realizację Programu “Leonardo da Vinci” będą o wiele większe niż w ubiegłych latach, co da szansę na wsparcie większej liczby wnioskujących" – powiedziała Izabela Laskowska.