Do wszystkich warszawskich szkół ponadpodstawowych już niebawem trafi publikacja „…głuchy drwiący śmiech pokoleń? Współczesna szkoła wobec faszyzmu”, wydana przez stołeczne Biuro Edukacji i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych.
Ostatnie lata przyniosły gwałtowny wzrost nastrojów antydemokratycznych i rasistowskich w Europie i na świecie a w przestrzeni publicznej pojawiły się liczne głosy gloryfikujące systemy totalitarne i faszyzm.
– Budzi to nasz niepokój, szczególnie w Warszawie, która została skazana na zagładę przez tą zbrodniczą ideologię. Uznaliśmy, że najskuteczniejszą formą walki z hydrą jest prawda i wiedza. Dlatego przygotowaliśmy książkę, która wyzwoli dyskusję o tym jak wielkie zagrożenie stanowi populistyczny nacjonalizm. Chcemy by stanowiła źródło dodatkowej wiedzy, wsparcie i inspirację dla nauczycieli oraz uczniów – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Warszawa od wielu lat podejmuje działania na rzecz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Ważną rolę w tym procesie pełni właśnie stołeczna edukacja koncentrująca się na przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu, nauczająca o prawach człowieka, demokracji i państwie prawa. A szczególną – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych, które organizuje szkolenia dla stołecznych nauczycieli. To właśnie ta miejska placówka przygotowała trzy edycje kursu „Jak uczyć o faszyzmie?” i współorganizowała międzynarodową konferencja naukową „Uczyć o ludobójstwie”, których efektem jest książka „…głuchy drwiący śmiech pokoleń? Współczesna szkoła wobec faszyzmu”, w której można znaleźć teksty akademickie, eseje i rozważania z dziedziny pedagogiki, nauk społecznych i kultury.
Pierwsza publikacja w ramach serii pt. „Szkoła – idee – Praktyka” to ważny, wspólny głos środowiska akademickiego i nauczycielskiego na temat wyzwań stojących przed współczesną polską szkołą i społeczeństwem. Książka niebawem trafi do wszystkich bibliotek szkół ponadpodstawowych w stolicy.
Spotkanie na temat publikacji
Wszystkich zainteresowanych publikacją zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 2 marca o godz. 16.00 w Instytucie Badań Literackich PAN przy ul. Nowy Świat 72 (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia do 27 lutego).
Imprezę otworzą: Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor IBL PAN oraz prof. Monika Rudaś-Grodzka, kierowniczka Archiwum Kobiet IBL PAN. Kolejnym puntem programu jest panel dyskusyjny z udziałem prof. Jacka Leociaka, prof. Piotra Osęki i Kazimiery Szczuki, moderatorem będzie redaktor Karolina Lewicka. Spotkanie zakończy wykład prof. Andrzeja Ledera – „Dlaczego masy pragną faszyzmu?”.
Źródło: UM st. Warszawy