(PAP) Ponad 100 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem, zakładającym zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i objęcie subwencją oświatową przedszkoli.
Projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Liczba podpisów przekroczyła już wymagane 100 tys., ale podpisy zbierane są w dalszym ciągu. Na 4 lipca zaplanowano przekazanie inicjatywy obywatelskiej do Sejmu.
Głównym celem projektu jest przywrócenie stanu sprzed reformy edukacji z 2009 roku. Projekt zakłada m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i obowiązku przedszkolnego dla 5-latków, a co za tym idzie, powrót do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego.
Autorzy projektu chcą też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty. Opowiadają się też za objęciem subwencją oświatową edukacji przedszkolnej.
Jak podkreśla Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, autorom projektu nowelizacji ustawy zależy, by dyskusja na ten temat odbyła się jeszcze przed jesiennymi wyborami.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z marca 2009 r., od 1 września 2012 r. obniżony zostanie wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat. Rok wcześniej - od 1 września 2011 r. - wszystkie 5-latki muszą przejść obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę czy nie, decydują rodzice. Stopniowemu obniżaniu wieku obowiązku szkolnego towarzyszy wprowadzanie nowej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego.
Przeciw wprowadzeniu wszystkich tych zmian w 2008 i 2009 r. protestowały niektóre stowarzyszenia i organizacje rodziców, m.in. ruch Ratujmy Maluchy!, który tworzyli Karolina i Tomasz Elbanowscy.
Źródło: serwis samorządowy PAP