Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Wymyślili dom kultury przyjazny dla odwiedzających go ludzi. Postawią stoliki szachowe dla seniorów, zbudują ściankę wspinaczkową, kawiarnię z ogródkiem i miejsce, w którym dzieciaki będą mogły hodować zwierzęta.
Służewski Dom Kultury został zaprojektowany jako kameralny budynek zatopiony w zieleni. Miejsce, które ma być tłem dla organizowanych w nim wydarzeń. Jego design ma zachęcać ludzi do przychodzenia i spędzania w nim wolnego czasu w twórczy sposób.
Projekt stylistycznie odwołuje się do dziecięcej ikonografii – składa się z niewielkich budynków, które przypominają domki z przedszkolnych rysunków. Każdy z domków ma pełnić inną funkcję. Jeden będzie pracownią plastyczną, drugi – klubem literackim. Przeszklone ściany budynków łączą wnętrza z otoczeniem. Dzięki temu przestrzeń domu kultury staje się przestrzenią publiczną miasta. Zachęca do zajrzenia do środka i pozwala na rozszerzenie działalności poza granice jego murów.
Dzieci, które w większości spędzają swój wolny czas w typowo miejskich wnętrzach, na ulicy lub w galeriach handlowych, tu będą miały szansę na bezpośredni kontakt z przyrodą. W kompleksie powstanie ogródek edukacyjny oraz wybieg dla zwierząt, którymi najmłodsi będą mogli się opiekować.
Plac przed głównym wejściem do domu kultury pomyślany jest jako serce całego obiektu. Główna scena plenerowych przedstawień i jednocześnie plac do zabawy wykonany z drewnianej posadzki. Miejsce przyjemne, zaciszne, osłonięte od wiatru. Stąd będzie można wejść do najbardziej reprezentacyjnej, a przy tym przyjaznej i ciepłej przestrzeni domu kultury. Ściany będą tam w kolorze trawy, a przez świetliki w dachu do wnętrza będą wpadały smugi naturalnego światła. Hall wejściowy ma przechodzić we foyer sali widowiskowej. Powstanie tam wspólne miejsce spotkań i odpoczynku, przestrzeń do organizowania wystaw. Tuż obok przewidziano również kawiarnię.
Projekt zwyciężył w konkursie na koncepcję domu kultury osiedla Służew nad Dolinką w Warszawie. Autorami są Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z Pracowni WWAA oraz Jan Sukiennik z Pracowni 137kilo.
Tekst pochodzi z publikacji "ZOOM na domy kultury", wydanej przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", a podsumowującej realizację Projektu „ZOOM na domy kultury“. Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz dzięki wsparciu Fundacji Batorego.
Źródło: Zoom na domy kultury
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.