Przygotowuje uczniów i uczennice do wyzwań przyszłości i dba o dobrostan całej społeczności szkolnej. Docenia nauczycielską pracę i profesjonalizm. Jest dobrze finansowana, działa we współpracy z lokalną społecznością. Uczy demokracji i zaangażowania. Polska szkoła.
Brzmi nierealnie? A jednak ta wizja może stać się rzeczywistością. Krokiem do tego celu ma być Szczyt Edukacyjny organizowany przez NGO skupione w koalicji SOS dla Edukacji.
SOS dla Edukacji od dwóch lat działa na rzecz przemyślanych zmian w oświacie. W gronie organizacji społecznych zainicjowałyśmy i zainicjowaliśmy prace nad Obywatelskim Paktem dla Edukacji. To dziesięć kierunków zmian, których potrzebuje dziś szkoła.
Chcemy, by nasze rekomendacje i propozycje stały się przedmiotem otwartej debaty z udziałem ugrupowań politycznych, które będą stanowić prawo w przyszłym parlamencie, samorządów i środowisk szkolnych. Pod Paktem podpisało się ponad sześćdziesiąt organizacji społecznych, trzy organizacje nauczycielskie i cztery korporacje samorządowe, a jego postulaty wspierają środowiska szkolne i akademickie. Poszczególne grupy zgłaszają też swoje uwagi i propozycje zmian w systemie oświaty.
To jednak dopiero początek pracy. Przed nami długa droga, której celem jest przełożenie wizji na operacyjne rozwiązania, a potem wprowadzenie tych zmian w życie.
Szczyt Edukacyjny – czas na konkretne rozwiązania
„Przed wyborami (zwłaszcza parlamentarnymi, ale także samorządowymi) i po nich chcemy doprowadzić do tego, żeby zmiana, która jest nieuchronna, tym razem została wprowadzona z wysłuchaniem głosów środowisk nauczycielskich, samorządowych i społecznych” – mówi Alicja Pacewicz z SOS dla Edukacji.
27 stycznia 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik organizujemy Szczyt Edukacyjny. Spotkamy się w gronie ponad stu przedstawicielek i przedstawicieli organizacji społecznych, ugrupowań politycznych, środowisk akademickich, samorządów lokalnych, związków zawodowych, nauczycieli, nauczycielek, rodziców i młodzieży.
Będziemy ponad podziałami rozmawiać o tym, co jest teraz najpilniejsze, a co najważniejsze w dłuższej perspektywie. Zastanowimy się wspólnie, jak zrealizować zawartą w Pakcie wizję szkoły, i zaczniemy pracę nad konkretnymi rozwiązaniami organizacyjnymi i prawnymi.
Naszym celem jest opracowanie strategii naprawy polskiej szkoły z uwzględnieniem doświadczenia i potrzeb wszystkich grup budujących edukacyjną społeczność. Dlatego tworzymy przestrzeń do wspólnego wypracowania rozwiązań i oceny, co koniecznie trzeba zmienić, a co można usprawnić w ramach regulacji, które teraz obowiązują.
Jednym z efektów szczytu będą ekspertyzy prawne – przygotowanie do wprowadzenia zmian. Aktualne regulacje są nieprzejrzyste i rozproszone w pięciu ustawach oraz licznych aktach wykonawczych. Eksperci prawni, z którymi współpracujemy, postulują uproszczenie i ujednolicenie systemu prawa oświatowego. Nowe prawo powinno być budowane z uwzględnieniem konstytucyjnych zasad pomocniczości i decentralizacji, bo – jak pisze prof. Dawid Sześciło – „regulacja na poziomie centralnym jest uzasadniona w zasadzie tylko w odniesieniu do spraw kluczowych dla zapewnienia równego dostępu do edukacji. Nie może natomiast prowadzić do całkowitej uniformizacji procesów kształcenia oraz organizacji placówek oświatowych”.
Pięć obszarów problemowych
Podczas Szczytu Edukacyjnego będziemy pracować w ramach stolików tematycznych – zespołów roboczych moderowanych przez przedstawicielki i przedstawicieli organizacji członkowskich SOS dla Edukacji. Zespoły spotykają się wirtualnie jeszcze przed szczytem, a także po nim, by wypracować propozycje rozwiązań w pięciu obszarach problemowych (każdy z nich odnosi się do dwóch postulatów Paktu):
A. Samodzielna szkoła w zdecentralizowanym systemie oświaty,
B. Dobrze finansowana szkoła dobrze wynagradzanych i docenianych nauczycieli i nauczycielek,
C. Szkoła kompetencji na miarę XXI wieku,
D. Szkoła równych szans, współpracy i dobrego traktowania,
E. Szkoła demokracji i pluralizmu.
Współpraca z ugrupowaniami politycznymi i samorządami
Jesienią 2023 roku wybierzemy nowy parlament i powstanie nowy rząd. To od nich w dużym stopniu zależy kierunek, w jakim będzie dalej zmierzać nasza szkoła. Uważamy, że wypracowanie porozumienia w sprawie przyszłości polskiej edukacji bez względu na przynależność partyjną jest priorytetem. Chcemy, żeby wspólne ustalenia znalazły swoje odzwierciedlenie w programach wyborczych. Do uczestnictwa w Szczycie Edukacyjnym zaprosiliśmy więc przedstawicielki i przedstawicieli demokratycznych ugrupowań politycznych. Udział w wydarzeniu zapowiedziały: Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska, Lewica i Polska 2050. Te same ugrupowania zgodziły się wcześniej z postulatami Obywatelskiego Paktu dla Edukacji.
Wprowadzenie nowych rozwiązań w edukacji zależy w dużej mierze od władz samorządowych – zarówno obecnych, jak i tych, które wybierzemy w przyszłym roku. Samorządy lokalne gmin, miast i powiatów będą mieć na szczycie swoją mocną reprezentację i z pewnością zgłoszą propozycje konkretnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych.
W uwagach do Paktu przesłanych przez Unię Metropolii Polskich czytamy: „Edukacja jest inwestycją w przyszłość każdego z nas, zabezpiecza przyszłość Polski, jest przepustką do dobrego życia, odblokowuje ograniczenia, umożliwia znalezienie odpowiedzi na pytania, jest matką wynalazków, buduje świadomość i odpowiedzialność, potrafi zmieniać świat”.
Uzgodnienia ze Szczytu Edukacyjnego staną się podstawą do dalszej pracy z politykami i polityczkami. Jesteśmy przekonani, że przyjęcie – a potem wprowadzenie w życie – opracowanego partycypacyjnie ramowego planu dla edukacji leży w interesie wszystkich demokratycznych ugrupowań. A także w interesie nas wszystkich, w tym dzieci i młodzieży. Bez woli politycznej i determinacji rządzących naprawa polskiej oświaty się nie uda. Dlatego szukamy sojuszników zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym.
Jako organizacje społeczne jesteśmy gotowi dalej prowadzić proces uzgadniania planu naprawy i rozwoju polskiej edukacji. Będziemy wspierać działania innych instytucji i ruchów na rzecz lepszej szkoły. W kolejnych latach chcemy też sprawdzać, jak są realizowane przyjęte przed wyborami założenia i programy.
Z postulatami i rozwiązaniami szczytu będziemy docierać do szerokiego grona – nauczycieli i nauczycielek, rodziców, uczniów i uczennic. Będziemy organizować konsultacje internetowe i lokalne debaty o edukacji. To gwarancja, że wypracowane pomysły będą odpowiadać na autentyczne potrzeby.
Do zobaczenia na Szczycie Edukacyjnym!
Zespół SOS dla Edukacji
Żeby być na bieżąco z informacjami na temat Szczytu Edukacyjnego i jego efektów, obserwujcie naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/SOSdlaEdukacji/
Jeśli chcecie pozostać z nami w stałym kontakcie – zapraszamy, zapiszcie się na newsletter: https://sosdlaedukacji.pl/newsletter/.
W sprawie Szczytu Edukacyjnego można się kontaktować z Karoliną Prus-Wirzbicką: k.prus.wirzbicka@sosdlaedukacji.pl.
Źródło: SOS dla Edukacji