6 lipca 2011 r. w sali Anny Jagiellonki na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona roli samorządów w realizacji zadań z obszaru przeciwdziałania uzależnieniom oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 przedstawicieli władz gmin, miast i powiatów województwa zachodniopomorskiego.
Wśród prelegentów konferencji znaleźli się Krzysztof Brzózka Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Katarzyna Łukowska Zastępca Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Artur Gluziński - doradca, specjalista w zakresie współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Moderatorem paneli dyskusyjnych był Dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Krzysztof Faliński.
Uczestników konferencji, w imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, przywitał Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Marek Hok. W liście powitalnym Marszałek podkreślił istotną rolę administracji we wspieraniu takich obszarów działania, jak współpraca z organizacjami pozarządowymi i przeciwdziałanie uzależnieniom. Zaznaczył, że posiadane przez samorządowców doświadczenie w niniejszej tematyce przyczynia się do jeszcze skuteczniejszych działań obejmujących całe województwo.
Konferencja podzielona została na dwa panele tematyczne. Pierwszy dotyczył współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi i nowych obowiązków, jakie spoczywają na administracji publicznej. Podczas autorskiego wykładu "Współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi - możliwości finansowania zadań publicznych po nowelizacji przepisów dot. pożytku publicznego" Artur Gluziński przekonywał uczestników o potrzebie modyfikacji istniejących w samorządach zasad współpracy z sektorem pozarządowym oraz przyjmowania obligatoryjnych aktów prawnych.
Podsumowaniem panelu było zaprezentowanie przez Dyrektora Wydziału Współpracy Społecznej Krzysztofa Falińskiego cząstkowych danych z przeprowadzonego przez Wydział monitoringu współpracy samorządów gminnych i powiatowych z organizacjami pozarządowymi za 2009 rok. Dyrektor Krzysztof Faliński zachęcał przedstawicieli samorządu do zapoznania się z treścią monitoringu i współpracy przy zbieraniu danych do monitoringu w kolejnych latach.
Drugi panel poświęcony został tematyce przeciwdziałania alkoholizmowi. Podczas wykładu "Lokalna polityka wobec problemów alkoholowych - rozsądne i trafne decyzje czy zbędny i uciążliwy obowiązek gminy? Fakty, mity i stereotypy" Katarzyna Łukowska Zastępca Dyrektora PARPA wskazywała cechy skutecznie prowadzonej profilaktyki uzależnień. - Na szkody związane z alkoholem narażony jest każdy mieszkaniec Waszej gminy - wskazywała prowadząca. Dlatego też, jako ekspert w tej dziedzinie zachęcała uczestników do doskonalenia się w roli realizatorów programów w problematyce profilaktyki. Niezbędną wiedzę w tej materii uczestnicy spotkania mogą uzyskać z poradnika "Co każdy radny powinien wiedzieć o rozwiązywaniu problemów alkoholowych w swojej gminie", który otrzymali w materiałach konferencyjnych.
Zwieńczeniem dyskusji w obszarze profilaktyki było przedstawienie przez Dyrektora Wydziału Współpracy Społecznej Krzysztofa Falińskiego wycinkowych danych z raportu "Substancje psychoaktywne - postawy i zachowania" z badań populacji generalnej.
Miłym akcentem za zakończenie konferencji były słowa Dyrektora PARPA Krzysztofa Brzózki, który dziękując na zaproszenie na spotkanie wskazał, iż województwo zachodniopomorskie jest w czołówce województw, które najskuteczniej realizują zadania w obszarze profilaktyki uzależnień.