Szansa na rozwój lokalnych liderów, czyli „Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel”
Bycie liderem do łatwych zadań nie należy. Dobry lider nie tylko dba o swój zespół, ale powinien pamiętać by zatroszczyć się także o swój dobrostan. Przekonuje się o tym 15 lokalnych liderek i liderów biorących udział w projekcie „Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel”, który realizowany jest przez Fundację z Marzeniami.
Społecznicy z gminy Śmigiel wzięli udział m.in. w cyklu szkoleniowym, wizycie studyjnej, warsztatach grupowych w swoich społecznościach, a także mieli możliwość zrealizowania społecznej inicjatywy na którą otrzymali wsparcie finansowe.
– Nasze przedsięwzięcie ma na celu wzmocnienie lokalnych liderów oraz aktywności obywatelskiej na terenie gminy Śmigiel. Uczestników projektu wyposażyliśmy w odpowiednie narzędzia, dzięki którym ich działanie staje się efektywniejsze – mówi Mikołaj Kostaniak, koordynator projektu.
Podczas szkoleń społecznicy poznawali tajniki pisania społecznych projektów, dowiedzieli się o różnorodnych sposobach pozyskiwania środków, rozwijali swoje kompetencje z zakresu współpracy oraz mobilizowania mieszkańców do działań społecznych. Wzięli również udział w dwudniowej wizycie studyjnej w Krakowie, podczas której czerpali inspirację do działań społecznych. Życie w naszej gminie może być bardzo barwne i pełne społecznej aktywności, to od nas zależy jak będzie wyglądało. Wizyta w Krakowie dała nam możliwość poznania różnych form działalności społecznej, a spotkania z przedstawicielami NGO były dla nas ogromną inspiracją na nasze przyszłe działania – stwierdza Anna Jaworska, uczestniczka projektu.
Silny akcent położony został na włączanie nowych osób, i takim sposobem do Krakowa liderki i liderzy zabrali bliskie sobie osoby, z którymi współpracują. Osoby te w głównej mierze zostały także zaangażowanie podczas realizacji społecznych inicjatyw. Każdy z uczestników projektu otrzymał nie tylko wsparcie merytoryczne, ale także wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł na zrealizowane lokalnego wydarzenia. Pomysły na inicjatywy wynikały z wcześniejszych spotkań oraz indywidualnej pracy animatorów w terenie. Ciekawe zagadnienie podjęte zostało w Czaczu, gdzie inicjatywą były warsztaty z tworzenia domków dla owadów i ich znaczenia dla środowiska. Działania odbywały się w Zespole Szkół w Czaczu. Uczniowie klas IV i V, mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu życia i funkcjonowania pszczół oraz praktycznej nauki poprzez stworzenie domków dla owadów – mówi Agnieszka Mocek, liderka inicjatywy.
Z kolei Anna Jakubiak zorganizowała cykl warsztatów wokalnych „Od Maluszka do Harmoniuszka”, uczestnicy inicjatywy w trakcie warsztatów mieli okazje rozwijać swoje zdolności muzyczne i wokalne pod okiem profesjonalistów, nawiązali międzypokoleniowe przyjaźnie, a zwieńczeniem ich muzycznej przygody był występ na XXIX Dniach Śmigla. Inną formę przybrało wydarzenie zorganizowane przez Zarząd Osiedla nr. 3 w Śmiglu z liderką Donatą Malak na czele. Społecznicy podjęli się organizacji pikniku rodzinnego. Mieszkańcy mieli wówczas okazję porozmawiać ze sobą, poznać się bliżej i spędzić ze sobą czas. Takie wydarzenia pogłębiają relacje między mieszkańcami.
To tylko przykładowe działania w ramach naszego projektu „Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel”, które zrealizowali uczestnicy. Jeżeli jesteście ciekawi naszych pozostałych wydarzeń odwiedźcie naszą stronę na Facebooku pod nazwą Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel. A może sami chcecie pochwalić swoimi pomysłami?
Projekt „Zróbmy coś razem w gminie Śmigiel” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja z Marzeniami