Szansa dla NGO: E-wolontariat i wolontariat hybrydowy w organizacji. Zespół Fundacji Dobra Sieć zaprasza na bezpłatne spotkanie mentoringowe
Tej jesieni przeprowadziłyśmy w Fundacji Dobra Sieć program mentoringowy „E-wolontariat w mojej organizacji”. Mentoring poświęcony był diagnozie potrzeb organizacji, planowaniu e-wolontariatu oraz narzędziom ułatwiającym współpracę online w tym zakresie.
Z naszej perspektywy w bardzo owocnym procesie wzięły udział przedstawicielki trzech organizacji: Fundacji Rodzic w Mieści Klubu Przedsiębiorczych Mam, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Ogólnopolskiej Fundacji NaszeZoo.pl. Działania powyższych organizacji w dużej mierze opierają się o tak zwany wolontariat hybrydowy.
Ostatnio dużo mówi się o pracy w systemie hybrydowym, czyli częściowo w biurze, częściowo z domu. Wielu z nas docenia możliwość wykonywania pracy zdalnie, oszczędzanie czasu na dojazdach i bardziej swobodne planowanie swoich zadań. Podobne zjawisko obserwujemy w świecie wolontariatu. W wolontariackich projektach hybrydowych część działań odbywa się „w realu”, na przykład w domu opieki czy na trasie maratonu, a część online, choćby działania promocyjne, komunikacyjne czy upowszechnianie efektów wspólnej pracy.
W trakcie realizacji programu starałyśmy się wypracować skuteczne metody współpracy z wolontariuszami, które pozwolą utrzymać ich zaangażowanie i ułatwią obu stronom długofalową współpracę.
Wnioski z mentoringu, które mogą dotyczyć również innych organizacji
- Wszystkie uczestniczki były zainteresowane wdrażaniem w swojej organizacji e-wolontariatu w wydaniu długofalowym. Jest to dla nas istotne, jeśli chodzi o postrzeganie potrzeb III sektora w kwestii współpracy e-wolontariackiej - u daje nam mocno do myślenia. Okazuje się, że warto opracować i spopularyzować porady i zalecenia dotyczące podtrzymywania współpracy w warunkach pracy zdalnej i budowania motywacji e-wolontariuszy zaangażowanych na dłużej.
- Wszystkie organizacje uczestniczące w programie potrzebowały wsparcia wolontariuszy (tych samych osób) zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie, co oznacza, że preferowanym przez nie modelem współpracy jest wolontariat hybrydowy. To również wskazówka dla nas do dalszego rozwijania programu e-wolontariatu. Chcemy badać i rozwijać ten aspekt oraz promować dobre praktyki, bazując między innymi na przykładzie Klubu Przedsiębiorczych Mam.
- Uczestniczki naszego programu zgłaszały na jego przestrzeni rozmaite trudności we współpracy z wolontariuszami, które na ogół wiązały się z wewnętrznymi problemami organizacji. Potwierdziło się, że trudno oderwać realizację (e-)wolontariatu od pozostałych obszarów funkcjonowania organizacji, a do jego usprawnienia potrzebna jest często pogłębiona refleksja i zmiany również na innych polach. Planujemy uwzględnić tę potrzebę podczas szkoleń i kolejnych programów mentoringowych Fundacji Dobra Sieć. Uwzględnimy m.in. trudności komunikacyjnych w zespole, przeciążenia obowiązkami czy brak jasnej strategii dotyczącej komunikacji zewnętrznej.
- Pracownikom organizacji pozarządowych trudno jest wygospodarować kilkanaście godzin na udział w projekcie mentoringowym dotyczącym tylko jednego wątku działalności. W przyszłości wolimy skoncentrować się na krótszych programach – maksymalnie do 10-ciu godzin. Dziękujemy bardzo uczestniczkom programu!
Zależy nam na wykorzystaniu na świeżo naszych doświadczeń z programu i na wdrożeniu wynikających z niego wniosków. W związku z tym zapraszamy chętnych przedstawicieli i przedstawicielki NGO na bezpłatne, dwugodzinne konsultacje na Zoomie wokół współpracy e-wolontariackiej w Waszych organizacjach w piątek, 10 grudnia w godz. 10:00-12:00.
Jeżeli:
- nawiązaliście współpracę z wolontariuszami online, ale chcecie ją usprawnić,
- e-wolontariat wydaje się być dobrym pomysłem, ale nie wiecie, jak się do niego zabrać,
- przeczuwacie, że odpowiedzią na Wasze potrzeby jest wolontariat hybrydowy…
weźcie udział w spotkaniu z ekspertką z naszego zespołu. Zapisy: biuro@e-wolontariat.pl do 8 grudnia, w tytule prosimy wpisać: mentoring.
Korzystając z okazji, chciałybyśmy też złożyć najserdeczniejsze życzenia wolontariuszom i wolontariuszkom z okazji ich święta obchodzonego 5 grudnia Dnia Wolontariusza. Wyrazy uszanowania, podziwu i ogromnej sympatii! Poza tym dziękujemy, bo bez Was nie ma nas!
Zespół Fundacji Dobra Sieć
Projekt mentoringu został sfinansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Źródło: Fundacja Dobra Sieć