Szacunkowe dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat bezrobocia w marcu 2011 r. wskazują na niewielkie spadki stopy bezrobocia w większości województw i równie niewielki spadek średniej stopy bezrobocia w Polsce:o 0,1 punktu procentowego, do wartości 13,1%. W bardzo niewielkim stopniu (o 0,7%) spadła również liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Jedna jaskółka nie czyni wiosny, lecz oczekuje się, że w najbliższym miesiącu trendy typowe dla sezonu zimowego ustąpią miejsca wiosennemu ożywieniu na rynku pracy.
Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu szacunkowo z 13,2% do 13,1%, dane te zweryfikuje jeszcze pod koniec miesiąca oficjalny komunikat GUS. Podobny spadek obserwowany był w analogicznym okresie roku 2010, gdy bezrobocie zarejestrowane wyniosło 13%, po redukcji z 13,2% w lutym 2010 r. W roku 2009, kiedy bezrobocie rejestrowane rosło na skutek kryzysu gospodarczego, marzec przyniósł wzrost tego wskaźnika o 0,2 punktu procentowego. Poza tym w ostatniej dekadzie nieznaczne spadki wartości rejestrowych powtarzały się między lutym a marcem w sposób stały, typowy dla przełomu sezonu zimowego i wiosennego na rynku pracy.
W ujęciu regionalnym spadek stopy bezrobocia rejestrowanego odnotowano w 11 województwach, najwyraźniejszy w woj. opolskim (0,4 punktu proc.). Niewielkie wzrosty stopy bezrobocia dotknęły województw mazowieckiego i łódzkiego (o 0,1 p. p.).Najwyższy poziom bezrobocia nadal charakteryzuje woj. warmińsko-mazurskie, zaś najniższy poziom utrzymuje się obecnie w woj. wielkopolskim.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, choć wyższa niż w marcu roku 2010, spadła bardzo nieznacznie w stosunku do lutego bieżącego roku i wynosi obecnie ok. 2 135,3 tys. osób. Choć nieznaczny, spadek liczby bezrobotnych miał miejsce w aż 13 województwach, najsilniej zaznaczając się w opolskim (o 1,7 tys. osób i 3,1%), podlaskim (2 tys. i 2,8%) i lubuskim (1,5 tys. osób i 2,3%), to spadki te są bardzo małe, skoro w całej Polsce w marcu było tylko o 14,9 tys. bezrobotnych mniej niż w lutym.
W ujęciu miesięcznym zwiększyła się bardzo znacznie liczba wakatów zgłoszonych do wszystkich urzędów pracy – wyniosła 82,5 tys. i wzrosła o o 31,8 tys., czyli aż o 62,8%. Jest to jednocześnie prawie dwukrotny wzrost względem marca roku 2010. Względne wzrosty liczby ofert pracy były największe w województwach, w których duży problem stanowi nie tylko duża liczba bezrobotnych, ale i brak nowych ofert pracy: w woj. lubelskim, podkarpackim i podlaskim.
Duża liczba wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy w marcu, miała miejsce zarówno dzięki podejmowaniu pracy (w tym prac sezonowych), jak i ze względu na nie potwierdzanie gotowości do pracy.
Źródło: MPiPS