Świętokrzyskie. Regionalne Forum inicjatyw Pozarządowych zakończone sukcesem
Ponad 100 osób działających w organizacjach pozarządowych, przedstawiciele władz, interesujące prelekcje, dyskusje i warsztaty do tego trafne spostrzeżenia i konkretne wnioski - tak podsumować można Regionalnego Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbyło się 12--13 czerwca 2014 w Kielcach.
W hotelu Best Western Grand Hotel, przedstawiciele organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego spotkali się, by wspólnie wypracowywać rekomendacje, które będą stanowić część strategii działania organizacji pozarządowych w Polsce.
W czasie pierwszego dnia uczestnicy opracowywali temat regionalny poświecony „Ambiwalentnej roli nowych technologii w działaniach organizacji pozarządowych”. Spotkanie rozpoczęła Agnieszka Piwnik-Piecyk – Pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważna na każdym polu jest współpraca NGO z administracją publiczną .
Podbudowę do debaty i wypracowania wspólnego stanowiska, stanowiły prelekcje zaproszonych gości: Iwony Ciećwierz z Fundacji Batorego - „Masz głos – masz wybór”, Michała Bielickiego z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - „Ambiwalentna rola nowych technologii w działaniach obywatelskich (wróg czy sojusznik?)” oraz przedstawicieli Regionalnego Panelu Ekspertów, którzy przedstawili efekty swoich dotychczasowych prac.
W czasie debaty w panelu ekspertów zasiadły osoby, na co dzień wykorzystujące nowe technologie w swoich działaniach: Marcin Bielicki oraz Patryk Betcher z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dorota Setniewska – przedstawicielka portalu ngo.pl oraz Tomasz Molęda z Stowarzyszenia Edukacja przez Internet.
Uczestnicy spotkania wspólnie z ekspertami ocenili wpływ nowych technologii w działaniach NGO. Zwrócili uwagę, na to, jak ważna jest świadomość siły ICT, która może pomagać organizacjom, ale również niewłaściwe wykorzystana – szkodzić. W czasie dyskusji wypracowano także wnioski związane z finansami organizacji, wizerunkiem organizacji i współpracą wewnątrz sektora w zakresie nowych technologii. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na szereg plusów, jakie dają nowe technologie: możliwość promocji, docieranie do dużej grupy osób, wyszukiwanie informacji o programach grantowych, nawiązywanie współpracy z organizacjami z innych krajów. Jednocześnie zauważono negatywne aspekty opierania swej działalności tylko na ICT, takie jak osłabianie relacji międzyludzkich, czy niedostosowanie środka komunikacji do grupy docelowej.
Podsumowanie debaty stanowiły warsztaty:
- Przegląd nowoczesnych aplikacji przydatnych organizacjom w ich codziennej pracy,
- Social Media Marketing w NGO,
- Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Przygotuj gminę na wybory,
- Promocja działań organizacji z wykorzystaniem serwisu ngo.pl.
W czasie ich trwania uczestnicy dopracowywali wnioski oraz dodatkowo zdobywali nową wiedzę z zakresu wykorzystywania w swoich działaniach nowych technologii.
Drugi dzień Forum przebiegł równie intensywnie. Tym razem skupiono się na temacie ogólnopolskim: „Rola organizacji pozarządowych w kraju”.
Przedstawiciele Regionalnego Panelu Ekspertów przedstawili wypracowane przez siebie wnioski dotyczące funkcjonowania NGO w Polsce. Uczestnicy spotkania wysłuchali także dwóch prelekcji:- „Trzeci sektor dla Polski – rola sektora pozarządowego w rozwoju kraju” wygłoszonej przez Halinę Siemaszko - prezesa Zarządu Ośrodka promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej oraz „Przyszłość trzeciego sektora w województwie świętokrzyskim” – przedstawiona przez Grzegorza Orawca z Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Następnie wspólnie z ekspertami, tj. Łukaszem Żuchowskim - prezesem Fundacji Centrum Europy Lokalnej, Haliną Siemaszko, dr Rafałem Miernikiem - przedstawicielem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Agnieszką Piwnik-Piecyk oraz Anetą Nasternak-Kmieć wymieniali się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi obecnej sytuacji organizacji pozarządowych w Polsce oraz tego, co powinno ulec zmianie. Obecni na spotkaniu jednogłośnie stwierdzili, że organizacje pozarządowe powinny współpracować ze sobą oraz z administracją publiczną. Współpraca ta pozwoli wykorzystać potencjał tkwiący w ludziach, co przełoży się na efektywność działań obu stron.
Następnie dyskusja została przeniesiona do grup warsztatowych:
- Współpraca międzynarodowa jako szansa na rozwój organizacji pozarządowych,
- Złe praktyki w organizacjach pozarządowych,
- Inspiruj się na dobry początek - oferta NGO dla NGO,
- Przedsiębiorczość społeczna.
Podczas części warsztatowej rozwijano wnioski uzyskane w czasie debaty oraz wypracowano kolejne w zakresie poszczególnych tematów.
Ostatnim elementem Regionalnym Forum Inicjatyw Pozarządowych było uroczyste podsumowanie dwudniowych prac i przedstawienie ich efektów.
Dodatkowo przez czas trwania wydarzenia organizacje, które wzięły w nim udziały miały możliwość zaprezentowania swoich ofert na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Dzięki temu NGO mogły się poznać oraz nawiązać ze sobą współpracę.
Mamy nadzieję, że Regionalne Forum Inicjatyw Pozarządowych na stałe zapisze się w kalendarz działań w województwie świętokrzyskim. W działaniu trzeciego sektora ważny jest wewnętrzny kontakt i współpraca. Tylko działając razem będziemy wstanie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość – uważa Aneta Nasternak Kmieć, sekretarz projektu „III Sektor dla Polski” w województwie świętokrzyskim.
Regionalne Forum Inicjatyw Pozarządowych w województwie świętokrzyskim zorganizowane zostało w ramach projektu „Ogólnopolska debata III sektor dla Polski”. Podobne wydarzenia odbywają się w całym kraju. Wypracowane rekomendacje w czasie spotkań w poszczególnych województwach, zostaną przedstawione 15.09.2014 r. na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, gdzie przedyskutowane stworzą strategię rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce.