O roli nowoczesnych technologii i istocie organizacji pozarządowych w rozwoju kraju debatowała w dniach 12-13 czerwca 2014 w Kielcach ponad setka przedstawicieli NGO z województwa świętokrzyskiego. Towarzyszyli im eksperci i decydenci z regionu, m.in. Agnieszka Piwnik-Piecyk z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Zapraszamy do lektury obszernej i wyczerpującej relacji z tego wydarzenia, przygotowanego przez Stowarzyszenie Edukacja przez Internet.
12 czerwca, 1 dzień Forum
W czasie pierwszego dnia uczestnicy opracowywali temat regionalny poświecony „Ambiwalentnej roli nowych technologii w działaniach organizacji pozarządowych”.
Michał Bielicki podkreślał, że nie wszystkie czynności organizacje musza wykonywać przy użyciu nowych technologii, ale jest to bardzo przydatne. Patryk Bechter z tej samej organizacji informował, że jest możliwość 100% sfinansowania sprzętu bądź oprogramowania dla NGO. Można także ubiegać się o celowy grant w tym zakresie. Zapytany, ile kosztują nowe technologie dla organizacji odpowiedział znacząco: „tyle ile trzeba lub tyle ile mamy środków”. Jednak Bechter przyznał, że jeśli chodzi o działania promocyjne, to często skuteczniejsza jest informacja płynąca z ambony podczas ogłoszeń parafialnych niż na portalu społecznościowym. Dorota Setniewska mówiła, że narzędzia ICT powinny być wtórne do potrzeb organizacji, a potrzebny sprzęt można uzyskać wchodząc na giełdę rzeczy na NGO.pl. Tomasz Molęda podkreślał, że nowe technologie pozwalają oszczędzić czas i lepiej dotrzeć do młodych ludzi. Jego zdaniem organizacji potrzebują odświeżenia swoich stron internetowych, logotypów itd.
Uczestnicy spotkania wspólnie z ekspertami ocenili wpływ nowych technologii w działaniach NGO. Zwrócili uwagę, na to, jak ważna jest świadomość siły ICT, która może pomagać organizacjom, ale również niewłaściwe wykorzystana – szkodzić. W czasie dyskusji wypracowano także wnioski związane z finansami organizacji, wizerunkiem organizacji i współpracą wewnątrz sektora w zakresie nowych technologii.
Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na szereg plusów, jakie dają nowe technologie: możliwość promocji, docieranie do dużej grupy osób, wyszukiwanie informacji o programach grantowych, nawiązywanie współpracy z organizacjami z innych krajów. Jednocześnie zauważono negatywne aspekty opierania swej działalności tylko na ICT, takie jak osłabianie relacji międzyludzkich, czy niedostosowanie środka komunikacji do grupy docelowej.
Podsumowanie debaty stanowiły warsztaty:
- Przegląd nowoczesnych aplikacji przydatnych organizacjom w ich codziennej pracy (Michał Bielicki, Patryk Bechter)
Podczas warsztatów uczestnicy poznali nowoczesne aplikacje komputerowe i mobilne, które są bardzo przydatne w codziennej pracy, zarządzaniu projektami, organizacji czasu pracy czy przekazywaniu inforamcji
- Social Media Marketing w NGO (Karol Kaleta, Kamil Stanos)
Podczas warsztatów dotyczących social media marketingu, trenerzy zaprezentowali czym jest PR i jaki jest jego cel, czym jest kreatywność, reklama, marketing, jak powstają kreatywne pomysły, jak czerpać inspiracje z otoczenia, jak prowadzić promocje w Internecie (social media, fora internetowe), jak promować się w mediach, e-mail marketing, permission marketing, narzędzia e-mail marketingu, bazy mailowe,
- Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Przygotuj gminę na wybory. (Iwona Ciećwierz)
Warsztaty dotyczyły przygotowanie organizacji pozarządowych do udziału w akcji Masz Głos, Masz Wybór, finansowanej ze środków Fundacji Batorego. Na początku uczestnicy odpowiedzieli na pytanie:Dlaczego samorządowcy są wielokrotnie wybierani?: Potem podali pomysły na zmianę. Nastepnie uczestnicy dyskutowali na temat: Organizacje pozarządowe a wybory samorządowe - rola i zadania.
- Promocja działań organizacji z wykorzystaniem serwisu ngo.pl. (Dorota Setniewska)
Podczas warsztatów zostały zaprezentowane najważniejsze funkcje serwisu NGO.pl. Szczególną uwagę Pani Setniewska poświęciła sposobie zamieszczania artykułów. Następnie zostały przeprowadzone warsztaty sporządzania dobrych informacji.
Pierwszy dzień Forum po podsumowaniu obrad, zwieńczyła uroczysta kolacja oraz wspólna zabawa integracyjna w klubie hotelowym.
Wszystkie opinie, wnioski, uwagi i przydatne informacje, które pojawiły się w dyskusji plenarnej i na warsztatach, zostały spisane, i będą częścią regionalnego opracowania, które będzie przedstawione na ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie.
13 czerwca, 2 dzień Forum
Drugi dzień Forum przebiegł równie intensywnie. Tym razem skupiono się na temacie ogólnopolskim: „Rola organizacji pozarządowych w kraju”.
Halina Siemaszko uważa, że samorządowcy powinni współpracować z NGO, a nie postrzegać ich jako konkurencje. Ubolewała także, że Polsce co raz częściej widoczne są postawy roszczeniowe, a ludzie co raz mniej angażują się w życie publiczne. Dr Rafał Miernik mówił, że organizacje pozarządowe powinny wypełniać lukę tam, gdzie państwo się nie sprawdza. Według niego kluczem do wzmacniania trzeciego sektora jest łączenie się organizacji, tak aby ich głos był silniejszy. Przestrzegał jednak, że zagorzeniem dla spójności NGO może być walka o środki publiczne. Łukasz Żuchowski stwierdził, że trzeci sektor nie będzie nigdy komercyjny i zawsze będzie działał społecznie. Aneta Nasternak-Kmieć zaproponowała, żeby organizacje pozarządowe były łącznikami miedzy pozostałymi sektorami. Według niej ważne jest także, aby kreować rzeczywistość, a nie powtarzać utarte schematy.
Obecni na spotkaniu jednogłośnie stwierdzili, że organizacje pozarządowe powinny współpracować ze sobą oraz z administracją publiczną. Współpraca ta pozwoli wykorzystać potencjał tkwiący w ludziach, co przełoży się na efektywność działań obu stron. Tomasz Gliński przekonywał, ze działania NGO powinny być powielane, ponieważ są robione za publiczne pieniądze, a więc są dobrem całego społeczeństwa. Agnieszka Piwnik-Piecyk zachęcała organizacji do włączenia się w tworzenie rad pożytku publicznego. Piotr Popiel podkreślał jak ważna jest rola lidera NGO w aktywizacji społecznej obywateli.
Następnie dyskusja została przeniesiona do grup warsztatowych:
- Współpraca międzynarodowa jako szansa na rozwój organizacji pozarządowych, Sylwia Gralec
Podczas warsztatów ze współpracy międzynarodowej w NGO, przedstawiciel RODM, wspólnie z uczestnikami dyskutowali na temat korzyści i ryzyka podjęcia współpracy międzynarodowej przez III sektor. Opracowali tez listę atrybutów, jakie powinna posiada organizacja aby mieć potencjał do tego typu działalności.
- Złe praktyki w organizacjach pozarządowych, Łukasz Chlebny
Podczas warsztatów z doświadczonym prawnikiem współpracującym z NGO, uczestnicy mogli dowiedzieć się czego nie robić zarządzając organizacją, jakie błędy są najczęściej popełniane oraz na co najbardziej uważać
- Inspiruj się na dobry początek - oferta NGO dla NGO, Maciej Ziernik, Katarzyna Kossek, Barbara Zamożniewicz, Michał Piasecki
Swoją ofertę dla innych organizacji przedstawiły: Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Integracja i Rozwój, Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży oraz Stowarzyszenie Edukacja przez Internet. Oferty dotyczyły współpracy z wolontariuszami, szkoleń, coachingu, małych grantów czy doradztwa.
Podczas części warsztatowej rozwijano wnioski uzyskane w czasie debaty oraz wypracowano kolejne w zakresie poszczególnych tematów. Ostatnim elementem Regionalnym Forum Inicjatyw Pozarządowych było uroczyste podsumowanie dwudniowych prac i przedstawienie ich efektów.
Dodatkowo przez czas trwania wydarzenia organizacje, które wzięły w nim udziały miały możliwość zaprezentowania swoich ofert na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Dzięki temu NGO mogły się poznać oraz nawiązać ze sobą współpracę.
Wszystkie opinie, wnioski, uwagi i przydatne informacje, które pojawiły się w dyskusji plenarnej i na warsztatach, zostały spisane, i będą częścią regionalnego opracowania, które będzie przedstawione na ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie.
Źródło: Dane organizatora