W niedzielę, 9 października 2016 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy królował folklor we wszelkich odmianach – od regionalnych strojów, ozdób i potraw po obrzędy, pieśni i tańce ludowe.
Druga edycja przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich – Rewia Sztuki Ludowej Drzewica 2016 zgromadziła sześć grup: Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Idzikowicach, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Radzicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebinie i Stowarzyszenie „Moje Tradycje i Innowacje” w Żardkach. Wszystkie Koła włożyły bardzo dużo pracy przygotowując tradycyjne potrawy lokalne, wytwory rękodzieła ludowego oraz występy artystyczne do konkursu. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście mieli okazję podziwiać stoiska wystawiennicze, na których królowały ozdoby, wyploty, tkaniny, hafty i koronki.
Część artystyczno-estradowa odbyła się w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej. Galę zainaugurował występ zespołu "Mali Drzewiczanie" pod opieką instruktorki RCK Aliny Szymańskiej, ściśle współpracującej z kołami gospodyń wiejskich. Oficjalne otwarcie oraz powitanie przybyłych gości należało do prezesa DCW „Ofiarna dłoń” Dominika Niemirskiego, który mówił o celach, jakie przyświecają organizacji imprezy. - Rewia wzbogaca lokalną i regionalną ofertę kulturalną. W ten sposób chcemy wpłynąć na rozwój kultury i tożsamości mieszkańców gminy i miasta, a także stworzyć przestrzeń do integracji społeczności lokalnej - podkreślił prezes. - Łącząc różne gatunki szeroko pojętej kultury ludowej, wydarzenie staje się świętem tradycji ziemi drzewickiej.
Głos zabrał także Burmistrz Janusz Reszelewski. - W tym roku obchodzimy 150. rocznicę powstania kół gospodyń wiejskich na ziemiach polskich. One swoją działalnością kultywują nasz folklor i przekazują go młodemu pokoleniu. Rewia wpisuje się więc doskonale w ten obchód. Po przemówieniach rozpoczęły się prezentacje artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich. Każda grupa wykonała program, na który składała się tradycyjna pieśń oraz scenka z życia dawnej wsi. Na scenie zaprezentowano tradycje i obrzędy ludowe: dzień powszedni, pieczenie chleba, zapraszanie na wesele, swaty, wieczór świętojański oraz dyngus.
Wszystkie występy, a wcześniej i oceniało jury, w skład, którego weszli przedstawiciele instytucji sprawujących patronat merytoryczny nad imprezą: dr Marcin Piotrowski - Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Damian Kasprzyk - Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Oddział w Łodzi, Aleksandra Żytnicka - Muzeum Wsi Radomskiej i Halina Świątek - Muzeum Regionalne w Opocznie. Gdy komisja udała się na naradę, widzowie obejrzeli gościnne koncerty artystów ludowych spoza gminy Drzewica – grupy "Lilia" spod Radomia oraz Zespołu „Owczareczek” z gminy Białaczów. Finałem rewii było ogłoszenie wyników konkursu. Jak podkreślił dr Marcin Piotrowski, o werdykcie decydowały minimalne różnice punktowe, ponieważ wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania. W rezultacie dało to znakomity i wyrównany poziom.