10 października 2014, w słonecznej atmosferze, przy dźwiękach big bandu „Jelcz” z Jelcza-Laskowic zainaugurowano 12. Święto Drzewa Klubu Gaja, sadząc 7 Drzew Wolności na Polu Mokotowskim w Warszawie. Na wyjątkowym Drzewie Wolności na Placu Zamkowym – publiczność zawiesiła 1000 białych i czerwonych liści ze swoimi przemyśleniami na temat wolności, a także życzeniami jak „Polska Niemcy 2 : 0”, które się spełniły!
Sadzenie drzew i galę wręczenia nagród w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej uświetnił występ big bandu „Jelcz” z gminy Jelcz-Laskowice, gdzie rośnie zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2014 Dąb Słowianin. Po uroczystości wręczenia nagród Święta Drzewa, certyfikatów dla partnerów a także nagrody PRO BONO dla Ziemi, goście udali się na Plac Zamkowy pod Drzewo Wolności. Uczestnicy napisali swoje refleksje związane z przyrodą i wolnością, na liściach z materiałów pochodzących z recyklingu i umieścili je na symbolicznym drzewie. Instalacja i występ big bandu „Jelcz” przyciągnął na wydarzenie ogromną liczbę przechodniów. Dzieci z Przedszkola „Niegocińskie Skrzaty” z pomocą wychowawczyń także dołączyły się do pisania haseł o miłości, wolności i przyrodzie: „Kocham przyrodę i zwierzęta”, „Dbajmy o drzewa”, „Szanujmy przyrodę”.
Akcja Drzewo Wolności - instalacja artysty Waldemara Rudyka i Klubu Gaja trwała przez cały weekend, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Mieszkańcy wielu krajów m.in. z Ukrainy, Niemiec, Grecji, Włoch, Francji, Tajwanu, Japonii, Finlandii, Izraela wypowiadali się na temat wolności i przyrody. Na liściach pisano nawet w nocy. Wydarzenie pokazało, że lubimy się dzielić swoimi przemyśleniami. Gdy zabrakło eko-liści, przechodnie pisali na białych karteczkach. Na liściach można było przeczytać m.in.: „Przyroda to dobro narodowe”, „Nie ma wolności bez roślinności”, „Polska w zieleni się rumieni”, „Na betonie kwiaty nie rosną”, „Cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa – L. Staff”, „Niech wszystkie lasy pozostaną naszą wspólną oazą świeżego powietrza i spokoju”, „Uporządkowania w sercu i środowisku”, „Aby każdy dbał o środowisko tak, jak potrafi”.
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.
Źródło: Klub Gaja