Aktorzy - Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa zasadzili drzewa inaugurujące 9. edycję Święta Drzewa Klubu Gaja. Kasztanowce, dąb i platan posadzono obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.
W uroczystości wzięła udział Alicja Kapuścińska, Leszek Drogosz - dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Jacek Michałowski – szef Kancelarii Prezydenta RP, wiceminister środowiska Janusz Zaleski, Anna Paszkiewicz - zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jarosław Jankowski dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Jan Wiater - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ewa Moczulska - Departament Edukacji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Podczas inauguracji wręczono statuetki laureatom nagród: Czarodziejskiego Drzewa (za sadzenie i ochronę drzew), Pegaza (za zbiórkę makulatury), Drzewa Roku (dla miasta Dęblin, w którym znajduje się dąb Grot. W głosowaniu internetowym drzewo wygrało w 1. Ogólnopolskim Konkursie Drzewo Roku). Wśród nagrodzonych jest wiele przykładów niezwykłych działań, które spowodowały, że sadzeniem i ochroną drzew zajęły się różnorodne grupy społeczne, zawodowe i wiekowe w całej Polsce. To m.in. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu, która założyła w Beskidach Ogród Reformacji; Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, który do sadzenia drzew zaangażował 24 szkoły i 3 tys. osób; Szkoła Podstawowa nr 4 w Warszawie tworząca „żywy płot zdrowia”; Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Debrzynie, który ustanowił Szkolną Ostoję Przyrody i gmina Bralin, która w sadzenie drzew zaangażowała wielu mieszkańców – od przedszkolaków po sołtysów.
Klub Gaja od ponad 23 lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego. „Święto Drzewa” jest programem powszechnej edukacji ekologicznej, bierze udział w kampanii ONZ „Miliard drzew dla planety” (w ciągu 8 lat programu jego wyniki – 230 tys. zasadzonych drzew znalazły się w rejestrze kampanii ONZ). W 2011 r. Święto Drzewa jest elementem obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Celem programu, którego partnerem strategicznym są Lasy Państwowe, jest edukacja społeczna na temat przyczyn, skutków i możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym oraz promowanie sadzenia drzew jako skutecznego sposobu zmniejszania zagrożeń związanych z ociepleniem klimatu. W 8. edycji programu posadzono 43 tys. drzew angażując w działania i wydarzenia informacyjne ponad 43 tys. uczestników. W Japonii, Kenii i Islandii zasadzono łącznie ponad 600 drzew.
Źródło: Klub Gaja