Kilkunastu uczestników międzynarodowego projektu „Ponad granicami walczymy z barierami” otrzymało już szansę odbycia praktyk lub staży zawodowych w placówkach publicznych oraz firmach (także w tzw. sieciówkach) z województwa śląskiego. Jedna z osób została nawet zatrudniona. Jest to konkretny efekt działań realizatorów projektu.
Cieszyć może zainteresowanie pracodawców przyjęciem do siebie osób z niepełnosprawnościami. Nie kryją oni jednak, że było to wyzwanie dla obu stron. Na początku każdy miał obawy, w jakim stopniu niepełnosprawni poradzą sobie w wypełnianiu nowych obowiązków. Okazało sie jednak, że np. dwaj panowie ze Stowarzyszenia „Razem” , odbywający staże w rybnickim Black Red White – Dom, doskonale odnaleźli się w zadaniach, którymi między innymi było składanie i skręcanie mebli. Niewątpliwie duża w tym zasługa pracownika technicznego, który w sklepie koordynował ich pracę.
Szef ma zawsze rację
Pracodawcy szybko przekonali się do swoich nowych podwładnych. Przykładem pozytywnego ich odbioru jest opinia, jaką Stowarzyszenie MOST otrzymało z Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Wicedyrektor placówki, Ireneusz Kucharczyk zaznaczył w niej, iż wszystkie powierzone praktykantkom czynności „wykonywane były z dużym zaangażowaniem oraz należytą starannością. Należy podkreślić sumienność w wykonywaniu obowiązków oraz nienaganne zdyscyplinowanie pracujących osób. Powyższe doświadczenie potwierdza nasze przekonanie, iż osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą być dobrymi pracownikami”. We wspomnianym MDK praktyki odbywały cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną z rudzkiego Stowarzyszenia „Nadzieja” (jednego z partnerów projektu).
Asystenckim okiem
– Jako asystent zatrudnienia na co dzień mający kontakt z niepełnosprawnymi intelektualnie myślę, że dla tych osób bardzo ważne jest wyjście z domu, poznanie nowych ludzi i nawiązanie z nimi relacji. Poprzez praktyki oraz staże uczą się samodzielności, ponieważ np. sami muszą komunikacją miejską dojechać do pracy. Podnosi im się samoocena, gdyż mają świadomość, że wykonują ważne zadania i są doceniani przez swoich przełożonych. Przede wszystkim jednak wiedzą, że są komuś potrzebni. Z tego co robią dumni są nie tylko oni, ale i ich rodziny – uważa Magdalena Krelińska, zaprzyjaźniony z nami asystent zatrudnienia. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, osobom tym należy pokazać, co mają zrobić i koordynować ich pracę. – Trzeba do nich podejść z uśmiechem i wyrozumiałością, bowiem jak każdy oni także mogą mieć zły dzień – dodaje.
Sami stażyści w rozmowie z nami przyznają, że miejsca, w których mieli okazję pracować, bardzo im się podobały i miło spędzali w nich czas. Poznali nowych znajomych i w żaden sposób nie byli źle traktowani lub dyskryminowani ze względu na swoją niepełnosprawność. Warto dodać, że obecnie swoje staże w świętochłowickim Miejskim Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” odbywają dwie osoby z rudzkiej „Nadziei” .
O projekcie
Projekt „Ponad granicami walczymy z barierami” jest realizowany w okresie od kwietnia 2012 r. do lipca 2014 r. przez trzy organizacje z terenu woj. śląskiego: Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” w Katowicach, Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” z Rudy Śląskiej, Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Osób z Niepełnosprawnością i ich Otoczenia „Razem” z Rybnika we współpracy z GSE Gesellschaft für Soziale Dienstleistungen Essen mbH z Nadrenii Północnej-Westfalii.
Celem projektu jest poprawa efektywności dotychczas stosowanych technik aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wzrost kwalifikacji zawodowych i zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego przez uczestników. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie MOST