Wiele jest osób, u których świąteczna atmosfera Bożego Narodzenia powoduje gorsze samopoczucie, wyczerpanie, a także poczucie samotności.
W grudniu nie wszyscy cieszą się w pełni świątecznym czasem. Okres, w którym wszędzie słychać kolędy, dominuje przytłaczający zgiełk oraz konieczność spotkania z rzadko widywanymi krewnymi, może być dla wielu z nas nie lada wyzwaniem.
Święta Bożego Narodzenia mogą być trudne zarówno dla osób neurotypowych, jak i neuroróżnorodnych – osób autystycznych, w spektrum ADHD czy dysleksją. Fundacja JiM w poradniku „Podaruj zrozumienie na święta” apeluje o wprowadzenie drobnych zmian do naszych bożonarodzeniowych uroczystości, aby poprawić komfort nasz i naszych bliskich.
Stereotyp Świąt Bożego Narodzenia to często kadr z życia szczęśliwej rodziny, gdzie w tle uroczo migoczą światełka na choince oraz słychać grające kolędy lub świąteczne utwory, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim radośnie biegają dzieci. Ten obrazek dla wielu z nas jest niedoścignionym wzorem, do którego rokrocznie dążymy. Jednocześnie dla wielu osób to bardzo trudny czas, który oznacza również hałas i ciągłe zmiany, a co za tym idzie – permanentne przebodźcowanie.
– Dla każdego z nas Święta Bożego Narodzenia mogą być ogromnym wyzwaniem. Jako Fundacja chcemy sprawić, aby wszyscy mogli się cieszyć świątecznym czasem, nawet jeśli będzie to wymagało wprowadzenia drobnych zmian w przebiegu uroczystości. Nie musimy ślepo podążać za tradycją. Możemy natomiast otworzyć się na potrzeby drugiego człowieka i dostrzec jego indywidualne preferencje – przekonuje Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM.
Poradnik
Fundacja JiM przygotowała specjalny poradnik „Podaruj zrozumienie na święta”. Zawiera on wskazówki i zasady, które sprawią, że święta będą dla wszystkich radosne. Opiera się na zrozumieniu oraz akceptacji potrzeb wszystkich osób zasiadających przy świątecznym stole. Fundacja zachęca do zadawania pytań o preferencje bliskich, m.in. „Czy mogę Cię przytulić?” lub „Czy potrzebujesz odpocząć w pokoju obok?”.
Kluczowe jest również poszanowanie indywidualnych upodobań – nie zmuszajmy nikogo do wigilijnego kompotu, śledzika pod pierzynką czy smażonego karpia. Uszanujmy, że ktoś może nie lubić świątecznych potraw i nie chce ich spożywać, mimo że są one tradycyjnymi daniami. Fundacja JiM promuje podejście „Wspieraj, nie oceniaj!”, które nie tylko jest kluczowe wśród osób neuroatypowych, ale powinno stać się wyznacznikiem budowania relacji wszystkich osób.
Poradnik można pobrać ze strony Fundacji JiM.
Źródło: Fundacja "JiM"