Światowy Dzień Żywności - coraz większe szanse na dobroczynną rewolucję w Polsce
16 października 2013 r., gdy na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Żywności, w Polsce ruszyły pierwsze dostawy produktów spożywczych podarowanych Bankom Żywności przez sieć TESCO. Każdy przedsiębiorca może przekazać darowiznę żywnościową. Wystarczą dobre chęci i solidny partner – taki jak Banki Żywności.
Są to pełnowartościowe artykuły, które mogły trafić do utylizacji, jednak sieć handlowa Tesco wybrała dobroczynność. Jest to dowód na to, że dzięki znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. każdy przedsiębiorca może przekazać darowiznę żywnościową. Wystarczą dobre chęci i solidny partner – taki jak Banki Żywności. Dzisiaj udowadniamy, że dzięki zaangażowaniu i wspólnym chęciom produkty, które do tej pory trafiały do utylizacji, mogą wesprzeć osoby potrzebujące.
Nowelizacja prawa może być rewolucją
Od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Zmiana prawa weszła w życie za sprawą nowelizacji Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw)
Światowy Dzień Żywności na świecie – pierwsze dostawy żywności ze sklepów w Polsce
16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. W tym roku w Polsce, obchody tego dnia mają wyjątkowy wymiar. Ruszają pierwsze dostawy żywności podarowane Bankom Żywności przez sieć handlową TESCO. 16 X 2013 r. sieć TESCO podarowała ponad tonę produktów (1,2t.) Bankowi Żywności SOS w Warszawie, m.in. warzywa, owoce i artykuły spożywcze sypkie.
Wysoka jakość pomocy dostarczanej przez Banki Żywności
Federacja Polskich Banków Żywności i zrzeszone w niej Banki Żywności są organizacjami pozarządowymi wyspecjalizowanymi w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Sprawna współpraca z darczyńcami żywności jest podstawą profesjonalnej pomocy udzielanej przez Banki Żywności. Banki Żywności są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu). Banki Żywności zapewniają pełną sprawozdawczość dot. dystrybucji darowizny.
Potrzeby na pomoc żywnościową są bardzo duże
Przekazywanie nadwyżek żywności potrzebującym powinno być priorytetem w zarządzaniu żywnością
Dopiero jeśli żywność nie spełnia wymogów przekazania jej do konsumpcji, należy rozważyć opcje przetwarzania, które będą miały najmniejszy wpływ na środowisko naturalne tj. kolejno wykorzystanie przez branżę przemysłową, jako materiał z odzysku, kompostowanie (wykorzystanie, jako nawóz) lub, kolejno przetworzenie na energię. Ostatnim elementem zarządzania odpadami żywnościowymi jest ich składowanie na wysypiskach.
Zapraszamy do partnerstwa!
Federacja Polskich Banków Żywności chce utrzymywać wysoki poziom dostarczanej pomocy żywnościowej. Liczymy, że handlowcy będą przekazywać jak najwięcej żywności. Dlatego już dziś zapraszamy do współpracy wolontariuszy, którzy pomogą przy sortowaniu produktów.
Źródło: www.bankizywnosci.pl