5 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day). W tym roku pandemia COVID19 i ogólnoświatowa akcja #stayhome zwróciły uwagę wszystkich na ten sektor. Jak COVID19 zmienił nasze postrzeganie domu? [najnowsze wyniki badań]
Każdy człowiek zasługuje na godne miejsce dożycia
5 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day). W tym roku pandemia COVID19 i ogólnoświatowa akcja #stayhome zwróciły uwagę wszystkich na ten sektor – z jednej strony jak nigdy uświadomiliśmy sobie konieczność posiadania bezpiecznego schronienia i znaczenie warunków w jakich mieszkamy, z drugiej wagę tego sektora z punktu widzenia ekonomii. Wzrosły wydatki domostw na doposażenie mieszkań, także realizowane z mikropożyczek. Z drugiej strony osoby, których zarobki w wyniku pandemii stały się niepewne, napotkały trudności w płaceniu stałych zobowiązań czynszowych i hipotecznych. Światowy Dzień Mieszkalnictwa jest momentem, aby bliżej przyjrzeć się tym procesom i międzysektorowo poszukać rozwiązań.
Forum Mieszkaniowe 2020
Z okazji Światowego Dnia Mieszkalnictwa Habitat for Humanity Poland we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów organizuje dwudniowe Forum Mieszkaniowe (5 i 6 października, online). Hasłem przewodnim jest „Potrzeba wzrostu dostępności mieszkań wobec pandemii COVID-19”.
W czasie Forum eksperci, samorządowcy i wszyscy zainteresowani mieszkalnictwem będą rozmawiać o zmianach jakie spowodowała epidemia COVID-19 oraz identyfikować rozwiązania problemów, które ujawniły się w trakcie jej trwania. Mowy inaugurujące wygłoszą Volker Ziemann (OECD), Joanna Erbel (Laboratorium Rynku Najmu, Fundacja Blisko) oraz Mathabo Makuta (Habitat for Humanity Zambia). Wśród panelistów będą przedstawiciele władz centralnych (Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej), samorządów, ekspertów i akademików, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz praktycy.
Pełna agenda i możliwość rejestracji znajduje się na stronie: https://habitat.pl/forum-mieszkaniowe-2020/
Najważniejszymi tematami będą nowe rozwiązania problemów mieszkaniowych – społeczne agencje najmu, kooperatywy mieszkaniowe i rozliczenia „lokal za grunt” oraz zmiany regulacji prawnych w obszarze dodatków mieszkaniowych i w Towarzystwach Budownictwa Społecznego.
Najnowsze wyniki badań opinii publicznej
Ponadto Fundacja Habitat for Humanity omówi wyniki najnowszego badania opinii publicznej dotyczącego problemów mieszkaniowych Polek i Polaków. Raport z badania przeprowadzonego metodą CAWI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Fundacji Habitat Poland jest dostępny na stronie: habitat.pl/raport Wynika z niego m.in. że zła sytuacja mieszkaniowa pozostaje trzecim najważniejszym problemem Polaków i Polek. Raport pokazuje także jaki wpływ sytuacja mieszkaniowa ma na decyzje życiowe, jakiej i dla jakich grup społecznych pomocy w zakresie mieszkalnictwa oczekują Polacy oraz na ile są gotowi na najem zamiast własności.