1 grudnia obchodzony jest na całym świecie dzień AIDS/HIV. Organizowany jest przez Światową Organizację Zdrowia i ma on na celu uświadomienie ludziom na całym świecie, jakie zagrożenia niesie za sobą wirus HIV.
Większość Polaków uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Przekonani są, iż AIDS jest związane jedynie z tzw. grupami podwyższonego ryzyka, do których zaliczają m.in. narkomanów i homoseksualistów. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 kwietnia 2010 r. to 12 893zakażonych ogółem, z których co najmniej 5 637 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.
Kolejne statystyki mówią o tym, że było 2 353 zachorowań na AIDS i 1 023 chorych zmarło. Statystycznie każdego dnia prawie trzy osoby dowiadują się w naszym kraju o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można by uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę. Co roku Światowy Dzień AIDS jest okazją do podsumowania działań, które przez cały rok prowadzi Krajowe Centrum ds. AIDS, Ministerstwo Zdrowia oraz organizacje pozarządowe.
Watro jeszcze wspomnieć o Stowarzyszeniu „Solidarni Plus”, którego celem jest udzielenia wsparcia medycznego, socjalnego, terapeutycznego i prawnego osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS oraz ich rodzinom oraz Stowarzyszenie na Rzecz Prewencji HIV/AIDS „TADA”, którego celem jest przeciwdziałanie zjawisku pedofilii i rozprzestrzenianiu się zakażeń HIV, działające wśród środowisk szczególnie narażonych na choroby przenoszone drogą płciową.
Jest to lista jedynie kilku organizacji zajmujących się problematyką AIDS i HIV. W całej Polsce, Europie a także na świecie organizacji zajmujących się działaniami skierowanym przeciwko HIV/AIDS jest więcej – mimo wszystko świadomość ludzi związana z tym tematem jest stosunkowo niska.
Źródło: red. dolnośląskie.ngo.pl