W ubiegłym tygodniu, na ostatnim otwartym spotkaniu Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, omawiano udział elbląskich organizacji pozarządowych w tworzeniu strategii rozwoju Elbląga.
W spotkaniu uczestniczyli liderzy elbląskich organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego z Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta – dyrektor Rafał Kućmański i Krzysztof Kasica, oraz z Departamentu Komunikacji Społecznej – Piotr Rzepczyński.
Tematem spotkania był udział elbląskich organizacji pozarządowych we współtworzeniu Strategii rozwoju Elbląga 2020+ oraz równolegle tworzeniu wieloletniego programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Ten drugi to dokument branżowy, który realizuje założenia strategii.
Głos organizacji się liczy
Do tej pory na potrzeby strategii opracowany został przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych materiał ilustrujący sytuację sektora pozarządowego w Elblągu. Skonsultowano również założenia metodologiczne strategii.
Podczas spotkania Arkadiusz Jachimowicz, przewodniczący REOP, podkreślił, że po raz pierwszy samorząd elbląski zaprosił organizacje pozarządowe do współtworzenia strategii rozwoju miasta już na wstępnym etapie tworzenia jej założeń. Tego organizacje domagały się od wielu lat. Tym samym jednak – stwierdził – organizacje przyjmują na siebie dużą odpowiedzialność za udział w tym przedsięwzięciu.
Przed nami blisko dwa lata prac
Prace nad strategią zakończą się pod koniec 2013 roku. Dokument tworzony jest w powiązaniu ze strategią rozwoju województwa. Obecnie kończą się prace nad jego częścią analityczną, która następnie zostanie poddana konsultacjom społecznym. Kolejnym etapem będzie stworzenie analizy SWOT, określenie wizji rozwoju, misji, celów i zadań. Po kolejnych konsultacjach gotowy dokument przekazany zostanie Radzie Miejskiej do przyjęcia.
W harmonogramie prac nad strategią i wieloletnim programem współpracy udział organizacji pozarządowych zaplanowany został od marca 2012 roku do kwietnia 2013. Pozarządowcy wezmą udział w:
- spotkaniach branżowych (marzec – maj)
- formułowaniu wizji, misji (sierpień – wrzesień)
- konsultacjach założeń strategii: spotkaniach, kawiarenkach obywatelskich (wrzesień – październik)
- formułowaniu działań, określenie realizatorów poszczególnych zadań (listopad – grudzień)
- konsultacjach społecznych wstępnego projektu strategii (luty – kwiecień 2013).
Haromonogram – korespondujący z harmonogramem miejskim – opracował ESWIP, który też jest koordynatorem działań po stronie pozarządowej we współpracy z Radą Elbląskich Organizacji Pozarządowych oraz Centrum Organizacji Pozarządowych. Harmonogram został zaakceptowany przez zebranych podczas ostatniego spotkania REOP.
Bieżące prace, najbliższe plany
Obecnie ESWIP wraz z Departamentem Komunikacji Społecznej opracowuje projekt dotyczący partycypacji społecznej, w którym uwzględnione są m.in. działania związane z uspołecznieniem tworzenia strategii Elbląga. Realizatorzy będą ubiegać się o jego sfinansowanie z programu grantowego Funduszy Szwajcarskich.
Już na początku marca odbędzie się spotkanie konsultacyjne organizacji pozarządowych, jedno ze spotkań branżowych, które moderować będą specjaliści z ESWIP. Wypracowane zostaną wówczas uwagi i przekazane do Departamentu Strategii. Ponadto organizacje powinny brać udział w spotkaniach innych branż: m.in. kultury, sportu, edukacji i pomocy społecznej.
Jak podkreślali obecni podczas spotkania REOP, informacja o tworzeniu strategii powinna jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców Elbląga. Przedstawiciel Departamentu Komunikacji Społecznej zapewnił, że taki jest zamysł władz miejskich i trwają prace w Departamencie w tym zakresie.