„Stowarzyszenie na swoim” - Rozwój instytucjonalny Towarzystwa Miłośników Lubatowej
W ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Towarzystwo Miłośników Lubatowej otrzymało dofinansowanie na stworzenie własnej siedziby i dalszy rozwój działalności na rzecz lokalnej społeczności. Wieloletnia działalność TML, pasje oraz potrzeby zostały docenione, uwzględnione i nagrodzone przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie.
Projekt pt. „Stowarzyszenie na swoim” – Rozwój instytucjonalny Towarzystwa Miłośników Lubatowej będzie realizowany w latach 2020-2022 i w tym okresie zostaną podjęte następujące działania:
1.Utworzenie siedziby dla Towarzystwa (zakup istniejącego budynku wraz z działką, adaptacja do potrzeb działalności stowarzyszenia poprzez remont i zakup wyposażenia).
2. Podniesienie kwalifikacji członków organizacji.
3. Modernizacja strony internetowej.
4. Wsparcie działalności promocyjnej organizacji.
5. Zakup sprzętu sportowo-turystycznego.
Dzięki zrealizowanemu projektowi Towarzystwo Miłośników Lubatowej będzie mogło nie tylko nadal wypełniać swoje cele statutowe, jakimi są: krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę i sport, poznawanie dziedzictwa oraz historii Lubatowej i regionu, propagowanie działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju, ale również poszerzyć swoją działalność o zadania, które będą służyły zaspokajaniu bieżących potrzeb lokalnej społeczności (spotkania klubowe, kursy, warsztaty). Zamierzeniem jest aktywizacja mieszkańców do integracji i wspólnego działania.
Towarzystwo realizuje swoje przedsięwzięcia poprzez organizowanie i wspieranie działalności społecznej, sportowej, kulturalnej, obywatelskiej, patriotycznej, informacyjnej, edukacyjnej, wydawniczej. Działania te adresowane są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych i mają charakter wydarzeń cyklicznych, zarówno corocznych, jak i w odstępach kilku lat. Częstotliwość imprez wynika z ich charakteru i potrzeb (wydarzenia sportowe, zjazdy lubatowian, olimpiady, publikacje). Ze względu na duże koszty organizacyjne, realizacja większości wyżej wymienionych wydarzeń odbywa się w ramach projektów.
Celem statutowym Towarzystwa Miłośników Lubatowej jest krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę i sport, poznawanie dziedzictwa oraz historii Lubatowej i regionu, propagowanie działań proekologicznych i zasady równoważonego rozwoju.
Misją Towarzystwa jest ożywianie i inspirowanie działań z dziedziny sportu, kultury i edukacji, które mają na celu wzrost aktywności sportowej, kulturalnej i społecznej zarówno odbiorców jak i twórców kultury związanych z regionem.
Cel nadrzędny, do którego dąży Stowarzyszenie to pełnienie funkcji lokalnego lidera w zakresie aktywności sportowej, kulturalnej i społecznej.
Do najważniejszych sukcesów organizacji możemy zaliczyć:
· Wydanie 5 Ksiąg Jubileuszowych wsi Lubatowa co miało wpływ na zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców o dziejach Lubatowej. W książkach łącznie na 1980 stronach spisano historię Lubatowej
· Sukcesem, o wymiarze przyszłościowym, jest niespotykany do tej pory wzrost zainteresowania mieszkańców historią naszej miejscowości oraz dziejami kraju i wydarzeniami społecznymi poruszanymi w naszych księgach
· Nawiązanie kontaktów z potomkami lubatowian, którzy wyemigrowali na falach Wielkiej Emigracji
· Wydanie albumu fotograficznego „Spacerem przez Lubatowę”
· Organizację 18 edycji biegu „Szlakiem Partyzantów z Lubatowej”
· Organizację 4 „Jarmarków Dziedzictwa Kulturowego”
· Organizację VII Zjazdów Lubatowian.
Film promujący Towarzystwo Miłośników Lubatowej https://www.youtube.com/watch?v=m5zdYNuK7eA
Zadanie „Stowarzyszenie na swoim” - Rozwój instytucjonalny Towarzystwa Miłośników Lubatowej jest finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
Źródło: Towarzystwo Miłośników Lubatowej