Koniec roku to czas podsumowań. Dla naszego Stowarzyszenia był to rok niezwykle intensywny i pracowity. Udało nam się zrealizować więcej niż zamierzaliśmy. Przybyło nam aktywnych członków i sympatyków. Pojawiły się nowe możliwości, ale też nowe wyzwania.
Zorganizowaliśmy imprezy, które już na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnych wydarzeń w naszym mieście, np. trzecia edycja Ujawnij się.
Początek roku 2014 to akcja Zostaw 1% podatku w Ostródzie, w trakcie której namawialiśmy mieszkańców miasta, by wspierali lokalne organizacje pożytku publicznego. Po raz kolejny dzięki wsparciu Fundacji Akademii Orange mogliśmy zaangażować w działania na rzecz miasta młodych Ostródzian. Dzięki akcji Odkoduj Ostródę powstały trzy gry miejskie przybliżające historię miasta. Zorganizowaliśmy też Piknik Historyczny. We wrześniu zakończyliśmy projekt Akademia Lokalnego Lidera, gdzie w ciągu roku przeszkoliliśmy aktywnych mieszkańców tak, by stali się liderami w swoich środowiskach. Nie zabrakło nas też na letnich festiwalach. Byliśmy na tegorocznej edycji Ostróda Reggae Festiwal, gdzie wraz z naszymi wolontariuszami stworzyliśmy Rodzinną Strefę Twórczego Recyclingu oraz na Green Festiwalu w Olsztynie. Przeprowadziliśmy kampanię społeczną ZOBACZ.WYSŁUCHAJ. ZAUFAJ dla Programu Rewitalizacji Społecznej Przystanek BezTroski, gdzie wraz z grupą młodzieży zwróciliśmy uwagę na brak głosu młodych w dyskusjach publicznych. We wrześniu wraz z Gazetą Olsztyńską uruchomiliśmy trwający półtorej roku projekt Mamy Głos, gdzie stworzyliśmy młodym ludziom możliwość wyrażania opinii i komentowania otaczającej ich rzeczywistości własnymi słowami przy pomocy artykułów, filmu i komiksu.
Od października tego roku otworzył się nowy etap naszej działalności. W końcu mamy miejsce, gdzie możemy się rozwijać się z pożytkiem dla mieszkańców Ostródy. Użyczamy od miasta część wyremontowanego dworca PKP. Otwieramy tu przestrzeń do kreatywnych działań z ludźmi i dla ludzi. Mamy grupę osób prowadzących na Dworcu RzeczJasna zajęcia – są to wspaniali ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają czas, dzielą się swoją wiedzą i pasją. Dzięki społecznej pracy prowadzimy zajęcia i imprezy dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Poza stałymi działaniami w ciągu dwóch miesięcy działalności na dworcu zorganizowaliśmy dwa wernisaże, wieczór wspomnień o Mieczysławie Foggu, koncert i trzecią edycję cyklicznej imprezy Ujawnij się. Udało nam się zaprosić do współpracy organizacje i instytucje związane bezpośrednio lub pośrednio z dworcem i jego okolicami, i zainicjować partnerstwo wokół dworca.
W ciągu tego roku udowodniliśmy, że można skutecznie działać nie korzystając z finansowania z miejskiej kasy. RzeczJasna utrzymuje się z realizowanych projektów, składek członkowskich, dzięki sponsorom i zbiórkom publicznym. Pozyskane środki przeznaczamy na działalność stowarzyszenia. Udaje nam się też finansować etat dla jednego pracownika. Działamy społecznie, poza godzinami pracy zawodowej. To trudne - wymaga wysiłku i czasu, ale możliwe. Jednak żadne finansowanie nie przyniesie wymiernych efektów, jeśli nie wiąże się z inwestycją w ludzi. My mamy szczęście, że takich ludzi odnaleźliśmy. Wspólnie staramy się być zmianą, na rzecz której pracujemy. Jeśli chcesz, możesz do nas dołączyć!
Z najlepszymi życzeniami w Nowy Roku!
Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna.