Różnorodność, niezależność i otwartość zawsze stanowiły siłę tego stowarzyszenia i do dziś są znaczącymi wartościami dla jego członków. Jak mówią sami przedstawiciele – postanowiliśmy założyć nową organizacje, ponieważ brakowało nam przestrzeni do realizacji tych wartości w naszych środowiskach. Jak wyglądały pierwsze kroki organizacji i czym dziś jest Stowarzyszenie Elbląg Europa?
Pierwsze kroki
Od samego początku ideą stowarzyszenia było wspieranie różnego rodzaju oddolnych inicjatyw. Nawet najdziwniejsze pomysły, które miały służyć w rozwojowi lub aktywizacji mieszkańców Elbląga i okolic, dostawały wsparcie. W ten sposób środki na działania otrzymała grupa nieformalna związana z capoeirą czy pierwsza Młodzieżowa Rada Miasta w Elblągu. Podczas pierwszych działań okazało się, że w Elblągu jest wiele organizacji młodzieżowych – formalnych i nieformalnych, które działają niezależnie od siebie, często borykając się z podobnymi problemami. Tak narodziła się idea Federacji Młodych Elbląga, czyli nieformalnej reprezentacji grup młodzieżowych. Stowarzyszenie Elbląg Europa pomagało w organizacji spotkań, przepływie informacji i realizacji pierwszych inicjatyw. Jedną z nich były tak zwane korpusy obywatelskie, czyli pomysł na prowadzenie lekcji obywatelskich w szkołach, podczas których członkowie młodzieżowych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych opowiadali swoim rówieśnikom, jak rozwijać własne zainteresowania oraz czym są organizacje pozarządowe i „trzeci sektor”. Kolejną inicjatywą był „Kombajn” – targi organizacji młodzieżowych – jeden dzień, w czasie którego w jednym miejscu i czasie można spotkać liderów organizacji młodzieżowych i zobaczyć na żywo czym się zajmują. Ten pomysł udowodnił, że jest wiele do zrobienia na rzecz młodzieży, ale też wspólnie z młodzieżą.
Na początku Elbląg Europa było organizacją „na walizkach”. Spotkania organizowane były właściwie w każdym możliwym miejscu, a działania miały charakter pojedynczych akcji. Momentem przełomowym dla organizacji był rok, w którym rozpoczęto prowadzenie Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu. Określono wówczas trzy obszary działalności: wsparcie dla rozwoju trzeciego sektora, animacja i aktywizacja młodzieży oraz działania na rzecz propagowania historii i kultury regionu, zwłaszcza tematu lokalizacji na tych terenach wikińskiej osady Truso.
Fabryka Inicjatyw Młodzieżowych
Działania kierowane są do wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Jednak to młodzież stanowi grupę, która najczęściej korzysta z oferty organizacji. Jeżeli ktoś ma pomysł, ale nie wie jak go zrealizować, to właśnie Elbląg Europa jest miejscem, w którym znajdzie wsparcie.
Już w trakcie realizacji pierwszych inicjatyw pojawił się pomysł stworzenia Fabryki Inicjatyw Młodzieżowych – miejsca, gdzie młodzi dla młodych, pod opieką animatorów, mogą sami realizować swoje pomysły lub rozwijać swoje zainteresowania. Wówczas brakowało w Elblągu niezależnego, prowadzonego przez młodych miejsca spotkań. Dziś takie miejsce istnieje. – Nazwaliśmy je W55 od ulicy Warszawskiej 55, przy której znajduje się nasz budynek – mówi Paweł Kulasiewicz, prezes Stowarzyszenia. Wystarczy jeden wieczór spędzony w budynku stowarzyszenia, żeby przekonać się czym jest W55. W jednym z pomieszczeń grupa młodzieży przygotowuje się do kolędowania, w kolejnym trwają warsztaty decoupage, jeszcze w następnym odbywa się próba zespołu muzycznego. Każdego dnia, inny zestaw atrakcji czeka na odwiedzającą W55 młodzież. Jednak przestrzeń, którą tworzy Elbląg Europa, to nie tylko udostępniane pomieszczenia i sprzęty, ale też osobowość prawna, z której młodzież może skorzystać aplikując o środki.
Inspirator Sieci
Stowarzyszenie Elbląg Europa jest inicjatorem i realizatorem projektu, którego celem było powołanie i rozwój Sieci Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur. To w stowarzyszeniu wykluł się pomysł na przeniesienie swoich doświadczeń lokalnych na grunt regionalny. Z punktu widzenia młodzieży animowanej przez członków stowarzyszenia, Sieć otworzyła nowe możliwości: wyjazdy, spotkania, szkoły i szkolenia. To duża dawka nowej energii dla społeczności skupionej wokół W55.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa