Nowelizacja ustawy o sporcie proponuje, żeby rejestrację części stowarzyszeń sportowych przenieść z powiatów do Krajowego Rejestru Sądowego. Będzie łatwiej i szybciej – argumentują pomysłodawcy. Opisujemy co zawiera poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie, który pojawił się w Sejmie w lutym 2016 r.
Ustawa o zmianie ustawy o sporcie koncentruje się tylko na jednej grupie organizacji sportowych – na klubach sportowych działających w formie stowarzyszeń, jeśli nie prowadzą one działalności gospodarczej. Projekt przygotowali posłowie Nowoczesnej. Nadano mu już numer druku (305) i został skierowany do pierwszego czytania.
Formalnie nie jest to projekt obszerny – proponuje zmiany w tylko jednym artykule ustawy o sporcie. Zmiana jest jednak dość zasadnicza. Przeniesienie rejestracji stowarzyszeń sportowych z powiatów, które prowadzą teraz ich ewidencję, do Krajowego Rejestru Sądowego, który rejestruje stowarzyszenia powstające w oparciu o przepisy Prawa o stowarzyszeniach, nie jest prostą zamianą miejsc.
Co złego w ewidencji starosty?
Kluby sportowe działające w formie stowarzyszeń i nie prowadzące działalności gospodarczej ("których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej") podlegają wpisowi do ewidencji, prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu-stowarzyszenia. Ta procedura poddana jest krytyce w uzasadnieniu do projektu ustawy. Jej autorzy wskazują na brak kompetencji urzędników w starostwach. Nie zawsze mają oni wiedzę, pozwalającą oceniać prawidłowość przedstawianych statutów.
(fragment uzasadnienia)
Badanie zapisów statutowych powinno należeć w pełni do kompetencji sądów – konkludują autorzy nowelizacji.
W KRS łatwiej i szybciej
Z ustawy – Prawo o stowarzyszeniach usunięto również przepis wyznaczający sądowi długi, bo aż 3. miesięczny termin na rozpatrzenie sprawy. Zastosowanie mają więc uniwersalne regulacje zawarte w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie wskazuje się 7 dni (choć ten termin bywa interpretowany miękko jako "termin instrukcyjny").
Proponując przeniesienie stowarzyszeń sportowych do KRS, autorzy projektu chcieliby więc, żeby podlegały one tym samym procedurom rejestracji co inne stowarzyszenia, które to procedury od 20 maja 2016 r. będą szybsze i prostsze.
Różne perspektywy
Co jeszcze przemawia za rejestracją w KRS?
Korzyści z przeniesienia klubów-stowarzyszeń do KRS wymienia się w uzasadnieniu więcej. Rejestracja w sądzie pozwoli uniknąć problemów przy zmianie siedziby. KRS to system ogólnopolski, a ewidencje w starostwach to 380 niepowiązanych list. Trudności w wymianie informacji między powiatami (oraz prawdopodobnie – wskazane już – niskie kompetencje urzędników), powodują, że niektóre powiaty wskazują na konieczność wykreślenia z ewidencji stowarzyszenia zmieniającego siedzibę i zgłoszenie go jeszcze raz w nowym miejscu.
Stowarzyszenia sportowe pozazdrościły pozostałym stowarzyszeniom ostatniej nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach. Chcą skorzystać z ułatwień jakie pojawią się w maju. Wkrótce przekonamy się, czy wystarczy do tego prosta zmiana ustawy o sporcie.
O organizacjach sportowych w poradnik.ngo.pl
Ostatnie zmiany w ustawie o sporcie, które miały wpływ na sytuacje stowarzyszeń sportowych, poprzedni Sejm uchwalił w lipcu 2015 r. (zobacz: Precyzyjne regulacje dla stowarzyszeń sportowych).
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)