Potraficie sobie wyobrazić prawnika, fizjoterapeutę, pedagoga, mechanika samochodowego, budowlańca i kolejarza działających na rzecz jednego stowarzyszenia? Co mogłoby stanowić wspólny mianownik dla osób o tak odmiennych profesjach? Odpowiedź na to pytanie zna Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA.
Różnorodny repertuar
STOPA to ludzie, którzy przebyli już szlak amatorski i są na drodze do pełnej profesjonalizacji. Początkowo była to grupa „młodzieniaszków”, którzy chcieli realizować swoje pasje. Potrzebowali do tego solidnych „butów”, czyli osobowości prawnej. Aktualnie stowarzyszenie skupia 17 sformalizowanych członków, jednak sympatyków oraz osób wspierających jest zdecydowanie więcej.
– Aby pozostać w STOPIE, musisz mieć silną osobowość. Są organizacje, które zrzeszają ludzi o podobnym systemie wartości. U nas każdy pochodzi z innego świata. Zabawnie jest, kiedy każdy z nas ma coś innego w głowie, a pomimo tego wszyscy razem dążymy do jednego celu – komentuje Karol Paszkowski, jeden z członków stowarzyszenia.
Dewiza organizacji jest prosta: „Jeśli chcesz działać lokalnie, spróbuj przez chwilę skoncentrować się na swojej społeczności, na tym co jest dookoła ciebie. Nie myśl, że na drugim brzegu rzeki trawa jest zawsze bardziej zielona. Zacznij działać, zamiast narzekać”.
STOPA wytycza szlaki
W regionie ełckim STOPA jest „parasolem” nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale też dla społeczności lokalnych. Przełomowych momentów w rozwoju stowarzyszenia było kilka. Największe zmiany wprowadzali nowi ludzie, którzy stawali się kolejnymi „paluchami” STOPY. Każdy z nich wnosił coś od siebie, przyczyniając się do tworzenia mozaiki talentów. Rokiem dynamicznego rozwoju był 2009, kiedy swoją działalność rozpoczęło Ełckie Centrum Organizacji Pozarządowych. Zwieńczeniem tego okresu było uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego.
STOPA od 2010 roku prowadzi też konkurs grantowy Działaj Lokalnie. Został on stworzony, aby wspierać ludzi chcących działać na rzecz swojej społeczności. W ramach tego programu przekazywane są granty w wysokości min. 61 000 zł rocznie na działalność społeczną na terenie powiatu ełckiego.
Kulturalnie
STOPA angażuje się także w inicjatywy kulturalne. Ma swoje 20 minut w jednym z najlepszych ełckich mediów lokalnych (Radio 5), w trakcie których przekazywane są wieści z sektora. Są również projekty, które zajmują szczególne miejsca w sercach członków stowarzyszenia. Takim jest „Projekt Studencki Ikar”, którego inicjatorem był Karol Paszkowski. Powstał on w ramach zaliczenia przedmiotu: marketing w edukacji. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu Karola, projekt urósł do bardzo dużej rangi: 80 osób zaangażowało się w organizację jednego przedsięwzięcia kulturalnego. Składało się ono z 3 spektakli w ramach „Dnia kultury rosyjskiej”. Karol wspomina z dumą swój projekt. Przedsięwzięcie było kontynuowane w następnych latach i w 2009 roku miał miejsce „Student show”, który cieszył się równie dużą popularnością i zaangażowaniem studentów.
ATOMY źródłem inspiracji
STOPA to ambitna organizacja. Z wizją przyszłości połączona jest nieustanna profesjonalizacja. Stowarzyszenie chce zabezpieczyć swoją przyszłość i stać się niezależnym od źródeł unijnych funduszem lokalnym, który mógłby wpływać na rozwój oraz poprawę warunków życia lokalnych środowisk. Jednym z narzędzi profesjonalizacji jest uczestnictwo w sieciach.
W 2008 roku STOPA stała się członkiem Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD, której celem jest wymiana doświadczeń organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju lokalnego. Jedynym z owoców współpracy z HEROLDem jest również Sieć Organizacji Młodzieżowych ATOMY. Stała się ona dla stowarzyszenia źródłem kulturalnych inspiracji, informacji i promocji. Dzięki niej STOPA może wspierać młodzież, pokazywać młodym ludziom różne możliwości, które do tej pory były dla nich nieosiągalne, oraz pomagać im w rozwoju. To opłacalna inwestycja. Być może pewnego dnia to właśnie oni będą siłą napędową STOPY.
STOPA ma wiele do zaoferowanie w zamian. W jej szeregach znajduje się silna i wytrwała kadra, której zakres wiedzy opiera się na nie tylko na licznych dyplomach i certyfikatach, ale przede wszystkim na praktyce. Ponadto kolejne sukcesy STOPY przyciągają następnych wolontariuszy, dzięki czemu jednocześnie w szeregach Sieci pojawiają się kolejne, kreatywne i inspirujące jednostki.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa