Bezrobotni, uzależnieni od alkoholu…nie znaczy skazani na brak perspektyw. Program "Stawiam na pracę" daje takim osobom, szansę na lepsze życie. Jest on realizowany przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” z Katowic.
Uwierzyć w siebie
W życiu nie raz ciężko pracowała, głównie dorywczo i bez umowy, im więcej z siebie dawała, tym trudniej było przeżyć od pierwszego do pierwszego. Marta zaczęła więc zaglądać do kieliszka, zanim zrozumiała, że to już nałóg minęło kilka lat. Teraz, kobieta chce zacząć od nowa…pierwszy krok na drodze ku „lepszemu” - trening motywacyjny. - Informację o szkoleniach otrzymałam w Urzędzie Pacy, początkowo myślałam, że to jakiś żart, że to nie dla mnie, przecież jestem pewna siebie, wiem, czego chcę. Po kilku dniach zdałam sobie jednak sprawę, z tego, ile mogę się nauczyć, jak bardzo może mi pomóc trening w zdobyciu pracy, bez niej nie odbiję się od dna. Mówi mieszkanka Siemianowic Śląskich.
Takich osób jak Marta - bezrobotnych, uzależnionych od alkoholu, są dziesiątki, dzięki programowi „Stawiam na pracę” mają szansę przełamać, powtarzane od lat, życiowe schematy.
Kluczem do sukcesu jest trening
Specjaliści pracują z bezrobotnymi w niewielkich, dwunastoosobowych grupach. Na początku ważna jest odpowiednia atmosfera - poczucie bezpieczeństwa, akceptacji. Uczestnicy poznają swoje mocne i słabe strony, pracują też nad samooceną (pozytywną samooceną). - Zawsze miałem problemy ze stresem, nerwy zjadały mnie podczas każdej rozmowy w potencjalnym pracodawcą, nie potrafiłem też mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach, np. płacowych. Zamiast szukać wyjścia z sytuacji, piłem. Trening uczy mnie, jak poradzić sobie z tym wszystkim, idzie mi coraz lepiej. Mówi bezrobotny z Mysłowic. Trening trwa zaledwie dziesięć dni, ale to czas wytężonej, aktywnej pracy nad sobą. Uczestnicy mają do dyspozycji doradców zawodowych, psychoterapeutów, a nawet wizażystkę. Zainteresowani, mogą też skorzystać, z kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Wystarczy „chcieć”
Program realizuje Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” z Katowic. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. - Największym wyzwaniem dla nas, jest brak zaufania tych osób. Z jednej strony chcą coś z mienić, z drugiej boją się zmian. Mamy świadomość, że nie wszystkim się uda skończyć z nałogiem, ze starymi przyzwyczajeniami, że prościej zdobyć zasiłek, niż dobrą pracę. Ale wierzymy, że ich zapał i nasze umiejętności, przyniosą efekty. Przekonuje trenerka „Meritum”, Mirela Pawlikowska.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, wystarczy tylko chcieć!