NGO chcą być przejrzyste. Dlatego wiele organizacji zamieszcza na swoich stronach internetowych statut. Inne podają tylko informacje o celach działania i osobach w zarządzie. Czytelniczka zastanawia się, co wybrać. Statut! – rekomenduje doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl i wyjaśnia dlaczego.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
Fundator powołując fundację tworzy też dokument, w którym określa zasady jej działania – statut. Zgodnie z art. 5 ustawy o fundacjach statut musi zawierać informacje o nazwie, siedzibie, majątku, celach, zasadach i formach działania oraz o zarządzie. Statut fundacji powinien także zawierać zapisy wskazujące, w jaki sposób dokonuje się zmian w statucie i czy w tej fundacji są powoływane inne organy niż zarząd (np. rada fundacji).
Statut jest dołączony do wniosku o rejestrację fundacji w KRS. Dopiero po sprawdzeniu zgodności z prawem statutu sąd wpisuje fundację do rejestru. Wszystkie zmiany statutu muszą być zgłaszane do sądu.
Jawność jest wartością
Jawność jest wartością, na która powołuje się wiele organizacji pozarządowych. Pojawia się w dokumentach strategicznych, programach współpracy między organizacjami a administracją czy w Karcie Zasad Działania Organizacji. Organizacje powinny działać na przejrzystych zasadach, dlatego statut, w którym zapisany są reguły, którymi kieruje się organizacja, powinien być publicznie dostępny. To buduje pozytywny wizerunek organizacji, która „nie ma nic do ukrycia”. I tak osoby, którym zależy, mogą się zwrócić do KRS z prośbą o udostępnienie odpisu statutu.
Odpowiadając na pytanie
Rekomendujemy, by statut jako podstawowy dokument opisujący działalność fundacji został upubliczniony. Najprościej umieścić go na stronie internetowej organizacji. To dobry zwyczaj, który dla organizacji powinien stać się niepisanym prawem.
Podstawa prawna
Art. 11. ust. 2. Zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym
- Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: http://poradnik.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23