Stanowisko Pracowni wobec realizacji inwestycji narciarsko-turystycznych w Beskidzie Małym
26 października 2012 w Andrychowie odbyło się spotkanie pt. „Uwarunkowania przyrodnicze a możliwość realizacji inwestycji narciarsko-turystycznych w Beskidzie Małym w okolicach Leskowca”. Wobec planów inwestycyjnych i wniosków swoje stanowisko prezentuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Stowarzyszenie wyraża negatywną opinię w sprawie planów budowy infrastruktury turystycznej i narciarskiej na terenie Beskidu Małego - budowy sieci wyciągów narciarskich na stokach Potrójnej, Turonia, Klimaski i Leskowca wraz z infrastrukturą towarzyszącą (parkingi, zaśnieżanie, oświetlenie), koncepcji połączenia stacji górnych wyciągów kolejami gondolowymi oraz budowy krytego wyciągu narciarskiego do całorocznego uprawiania narciarstwa u podnóża Turonia. Uważamy, że zagospodarowanie przedmiotowego terenu spowoduje negatywne skutki polegające na zaburzeniu funkcjonowania istotnego dla tego regionu korytarza ekologicznego, naruszy walory krajobrazowe, spowoduje degradację wodo- i glebochronnych funkcji lasów, zniszczy chronione siedliska i gatunki.
Pełne stanowisko Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wobec planów inwestycyjnych i wniosków zaprezentowanych na spotkaniu [w załączniku].
Negatywnie oceniamy wnioski zaprezentowane przez Kazimierza Walasza w "Inwentaryzacji przyrodniczej obszaru znajdującego się w zasięgu planowanych inwestycji narciarsko-turystycznych w Beskidzie Małym" odnośnie braku jakiegokolwiek negatywnego wpływu tych inwestycji na przyrodę Beskidu Małego. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia oraz wartość przyrodniczą terenu, twierdzenie o braku negatywnych oddziaływań na uwarunkowania przyrodnicze Beskidu Małego jest niemerytoryczne i świadczy o braku eksperckiego, obiektywnego podejścia do tematu.
Stowarzyszenie w ramach swojej statutowej działalności będzie uczestniczyć we wszystkich procedurach, które będą miały wpływ na stan ochrony przyrody Beskidu Małego. Tak śmiałe plany rozwoju nartobiznesu w Beskidzie Małym nie odwróciły także naszej uwagi od faktu, iż obecnie funkcjonujący ośrodek narciarski na Czarnym Groniu został rozbudowany z naruszeniem prawa i ciągle nie spełnia wymogów kwalifikujących do zalegalizowania tej samowoli budowlanej. Od dwóch sezonów inwestor użytkuje także nielegalnie powstałą instalację oświetleniową i naśnieżania, lekceważąc w tym zakresie przepisy prawa.
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk, Prezes Zarządu PNRWI
tel. 660 538 329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl ul. Jasna 17, 43-360 Bystra tel./fax: (+48) 33 817 14 68, tel. 33 818 31 53
Źródło: www.pracownia.org.pl