Stanowisko Polskiej Sieci LGD w sprawie Założeń Umowy Partnerstwa
18 grudnia Polska Sieć Lokalnych Grup Działania przesłała do Minister Elżbiety Bieńkowskiej stanowisko w sprawie najważniejszego obecnie dokumentu programującego przyszłe fundusze europejskie – Założeń Umowy Partnerstwa.
Sieć LGD skupiła się głównie na dwóch kwestiach:
- Rozwoju Lokalnym Kierowanym przez Społeczność.
- Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych.
W stanowisku można przeczytać m.in., że ”w odróżnieniu od wcześniejszego dokumentu – „Programowanie perspektywy finansowej 2014-2020 - uwarunkowania strategiczne”, w dokumencie „Założeń” pojęcie rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność pojawia się (w skrótach jako RLKS lub SRL) w sposób, które środowisko Lokalnych Grup Działania uznaje jako dalece niezadowalający. Wydaje się wręcz, że zdanie „Zastosowanie RLKS w Polsce należało będzie do decyzji instytucji zarządzającej danym programem operacyjnym – regionalnym (EFS, EFRR), dotyczącym obszarów wiejskich (EFROW) i obszarów uzależnionych od rybactwa (Europejski Fundusz Rybacki)” de facto oznacza, że Założenia do Umowy Partnerskiej nie spełniają wymagania zawartego w artykule 14 (b) (ii) projektu rozporządzenia o Wspólnych Ramach Strategicznych”.
Ponadto „ZIT i RLKS to dwa podejścia wzajemnie się wykluczające. A zapis, że ZIT realizowane mają być przede wszystkim na obszarach aglomeracji - miast wojewódzkich i przyległych do nich gmin – już wywołał niepokój LGD na obszarach w rejonie miast. W opisie ZIT używa się m.in. pojęć: „strategia”, „partnerstwo”, „duża ilość małych projektów”, „delegacja zadań”, „dotacja globalna”. Są to sformułowania typowe dla podejścia RLKS, z tym, że bez bardzo ważnej cechy tego podejścia – trójsektorowego partnerstwa, w którym żadna grupa interesu nie posiada więcej niż 49% głosów”.
Więcej informacji znajdą Państwo w dołączonym do artykułu stanowisku PŚLGD.
Pobierz
Źródło: informacja własna, OFOP