Stanowisko polskich organizacji pozarządowych na czas polskiej prezydencji w UE – podpisz się!
"Pierwszego lipca 2011 roku Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co oznacza, że przez pół roku będzie mówić w imieniu całej Wspólnoty. Organizacje pozarządowe, jako ważny głos społeczeństwa obywatelskiego, uczestniczyły i nadal chcą uczestniczyć w dyskusjach i debatach podejmujących tematy istotne dla przyszłości UE, które będą się odbywały w ramach polskiej prezydencji."
Obserwując przygotowania i inaugurację polskiej prezydencji zadaliśmy sobie pytanie o rolę organizacji pozarządowych w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Czy powinniśmy skupić się na wsparciu polskiej kampanii wizerunkowej, ubiegać się o dodatkowe fundusze, czy też zwrócić uwagę opinii publicznej na merytoryczną dyskusję o problemach?
Poniżej podpisane organizacje uznały, że w pierwszej kolejności powinniśmy być cieniem polskiego rządu, który do końca tego roku jest odpowiedzialny za merytoryczną pracę Unii Europejskiej. W pewnym sensie uznajemy to za nasz obowiązek oraz gest solidarności z koleżankami i kolegami, pilnującymi podczas poprzednich prezydencji europejskiej agendy społeczeństwa obywatelskiego.
Naturalnie, nie chcielibyśmy działać w pojedynkę. Dlatego zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod poniższym stanowiskiem i włączenia się w pozarządową prezydencję.
Mamy nadzieję, że spotkamy się podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Stanowisko polskich organizacji pozarządowych na czas polskiej prezydencji w UE
"(…) Prezydencja Rady stanowi odpowiednie narzędzie, by zwiększyć zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej i sprawić, by aktywne obywatelstwo europejskie miało większe znaczenie na co dzień; uczynić organizacje społeczeństwa obywatelskiego i obywateli podmiotami i bezpośrednimi inicjatorami procesów politycznych, które - na różnych poziomach - mają określać przyszłość Unii Europejskiej oraz umocnić dialog obywatelski (…)"
Pierwszego lipca 2011 roku Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co oznacza, że przez pół roku będzie mówić w imieniu całej Wspólnoty. Organizacje pozarządowe, jako ważny głos społeczeństwa obywatelskiego, uczestniczyły i nadal chcą uczestniczyć w dyskusjach i debatach podejmujących tematy istotne dla przyszłości UE, które będą się odbywały w ramach polskiej prezydencji.
Artykuł 11 Traktatu Lizbońskiego mówi o konieczności umacniania demokracji uczestniczącej, instytucjonalizacji dialogu z obywatelami oraz szerokich konsultacji społecznych w ramach opracowywania polityki wspólnotowej. Polskie organizacje pozarządowe oraz ich zrzeszenia będą starały się włączać w proces decyzyjny stosownie do swoich kompetencji i w miarę swoich możliwości. Pomimo ograniczonego uwzględnienia, lub często wręcz zlekceważenia, postulatów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe w trakcie określania priorytetów polskiej prezydencji, zgłaszamy gotowość do współpracy przy tworzeniu i poszukiwaniu najlepszych dla całej Unii Europejskich rozwiązań w obszarach, w których nasze organizacje posiadają wiedzę i praktykę. Chcemy, aby podczas zaplanowanych w ramach polskiej prezydencji wydarzeń ekspercki głos i wieloletnie doświadczenie organizacji pozarządowych oraz nasze postulaty były słyszalne. Zależy nam przede wszystkim na tym, by tematy istotne z punktu widzenia całej Wspólnoty wniesione podczas poprzednich prezydencji, były kontynuowane także podczas polskiego przewodnictwa.
W imieniu organizacji:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Grupa Zagranica
Fundacja Greenpeace Polska
Fundacja Feminoteka
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
Powyższe organizacje przedstawiły również swoje indywidualne stanowiska w tej sprawie.
Zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod powyższym stanowiskiem i włączenia się w pozarządową prezydencję!
Pod listem podpisały się już:
Źródło: Koalicja Organizacji Pozarządowych