W związku ze zbliżającymi się wyborami Fundacja Feminoteka zapytała kandydatki i kandydatów do parlamentu, czy popierają rozwiązania wspierające kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej.
Publikujemy wyniki naszej ankiety.
Na nasze pytania odpowiedziało 57 kandydatek i kandydatów.
Pierwsze pytanie dotyczyło poparcia dla zmiany definicji przestępstwa zgwałcenia. Polska na mocy Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (konwencji stambulskiej) jest zobowiązana do wprowadzenia definicji mówiącej, że do gwałtu dochodzi wtedy, „gdy ktoś doprowadza osobę do obcowania płciowego bez jej świadomej i dobrowolnej zgody”.
Zapytałyśmy także o poparcie dla wprowadzenia obowiązkowych szkoleń dotyczących przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz specjalistycznych szkoleń na temat przemocy seksualnej dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i policji.
Fundacja Feminoteka otworzyła w czerwcu 2023 roku w Warszawie pierwszy w Polsce Punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Takie ośrodki działają w krajach europejskich od ponad 40 lat. Osoby zgłaszające przemoc seksualną mają dostęp do kompleksowej i fachowej pomocy w miejscu nieodległym od swojego miejsca zamieszkania. W trzecim pytaniu zapytałyśmy, czy dane ugrupowanie doprowadzi do utworzenia takich punktów w każdym województwie.
Na każde z naszych pytań otrzymałyśmy ponad 98% odpowiedzi twierdzących!
Wszystkie nasze postulaty zyskują poparcie przedstawicielek i przedstawicieli komitetów wyborczych:
Nowa Lewica
Koalicja Obywatelska
Trzecia Droga.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy nie odnieśli się do naszych pytań, natomiast Konfederacja odpowiedziała negatywnie.
Liczymy, że nowy polski rząd będzie wreszcie traktował przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz wspieranie ich jako priorytet. Pokrzywdzone kobiety nie mogą dłużej czekać!
Źródło: Fundacja Feminoteka