Zakończyły się prace nad Standardami Rozwojowymi Organizacji Wsparcia III Sektora. Wiele miesięcy pracy ekspertów, szereg konsultacji i dorobek standaryzacyjny Sieci SPLOT zaowocowały konkretnymi wskazówkami w pięciu różnych obszarach. Jak wyglądał proces, kto wziął w nim udział i gdzie znaleźć standardy? - o tym krótko Jerzy Boczoń (specjalista ds. procesu standaryzacyjnego).
Jak to w SPLOTcie było ze standardami?
Przygoda ze standardami w Sieci SPLOT zaczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych, więc od samego początku budowania Sieci Wsparcia. Kilka zestawów standardów i prawie 20 lat certyfikacji wewnątrz Sieci. Kolejny etap zadumy nad standardami rozpoczął się po zakończonym w 2019 procesie certyfikacji, kiedy to wszystkie Ośrodki Sieci SPLOT przeszły z sukcesem przewidziane procedury i na ścianach zawisły Certyfikaty Sieci SPLOT.
Komisja Standaryzacyjna, jako bardzo ważny organ statutowy Sieci, po krótkiej ewaluacji całego procesu, która ujawniła swego rodzaju „zmęczenie” dotychczasową procedurą, podjęła nowe wyzwanie w myśleniu o standardach. Uznano, że warto zajmować się dalszym procesem standaryzacji, jeśli będą one miały charakter r o z w o j o w y.
Podczas jednego ze spotkań Sieci (SPLOT-ZLOT na Kaszubach), przeprowadzone zostały warsztaty, specjalnie na tę okazję przygotowane przez Komisję Standaryzacyjną. Miały one na celu ujawnienie tych obszarów, które Ośrodki Sieci SPLOT uznają za rozwojowe dla organizacji wsparcia. Po analizie ogromnego materiału, jaki powstał podczas warsztatów, udało się wyselekcjonować 20 obszarów, które pracownicy Ośrodków SPLOT uznali za interesujące z punktu widzenia rozwojowego. Po konsultacjach i głosowaniu prowadzonym w każdym z Ośrodków, ostatecznie do dalszego opracowania standardów przyjęto 5 obszarów. Były to następujące obszary:
I. Budowanie, rozwijanie i utrzymywanie stabilnych zespołów (pracowników, członków, wolontariuszy i ekspertów);
II. Pozycja organizacji wspierających trzeci sektor w tym ośrodków Sieci SPLOT w sektorze/w systemie;
III. Samodzielność i stabilność finansowa organizacji wspierających trzeci sektor, w tym Ośrodków Sieci SPLOT;
IV. Współpraca sektorowa - miedzy sobą i z otoczeniem, w tym grupami obywateli (grupy nieformalne) oraz samorządem;
V. Relacje pomiędzy ośrodkami członkowskimi organizacji wspierających trzeci sektor (wewnątrz sieci, federacji) oraz relacje pomiędzy sieciami organizacji wspierających.
I właśnie wtedy okazało się, że SPLOT wygrał w konkursie FIO projekt dotyczący standardów organizacji wsparcia.
Projekt NOWEFIO - poszerzenie optyki i zespołu
Projekt zakłada wypracowanie standardów dla organizacji wspierających III sektor i wdrożenie ich w 10 takich organizacjach. By poszerzyć perspektywę i zróżnicować doświadczenia zapadła decyzja, poszerzyć Zespół pracujący nad przyszłymi standardami o przedstawicieli innych organizacji, także spoza sieci SPLOT. Rozpoczęły się także szerokie konsultacje i seminaria, w których wzięli udział przedstawiciele wielu zainteresowanych organizacji o charakterze sieci i federacji, zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych i lokalnych, w tym również zainteresowani standardami w NGOs przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spotkania te potwierdziły, iż przyjęty kierunek myślenia o standardach rozwojowych jest interesujący również dla innych partnerów, którzy zostali zaproszeni do współpracy. Ostatecznie do Zespołu Standaryzacyjnego, poza członkami Sieci SPLOT, dołączyli przedstawiciele OFOP, KIPR i FRSO, a także przedstawiciel instytucji rządowej NIW-CRSO.
Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju III sektora i dostęp do standardów
Bardzo ciekawą ścieżką wskazującą podejście rozwojowe, okazała się Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju III sektora, której wiele zapisów ma podobny kierunek myślenia o niezbędnych obszarach rozwojowych NGOs. Mapa dotyczyła całego sektora, ale przedstawiciele organizacji wspierających byli podczas tworzenia tej strategii bardzo aktywni, a cały proces był zainicjowany i facylitowany także przez Sieć SPLOT.
Ostateczny kształt standardów po kilku prezentacjach i licznych konsultacjach publicznych jest już gotowy. Za chwilę ruszymy z oficjalnym naborem organizacji chętnych, by standardy wdrożyć. Zarówno opis standardów we wskazanych pięciu obszarach, jak i procedura wdrożeniowa jest dostępna na stronie https://siecsplot.pl/splot-standardy/. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tej ogromnej pracy, tym bardziej wartościowej, że wykonanej we współpracy wielu podmiotów.
O dylematach związanych z tworzeniem powyższych standardów i nadziejach na szerokie wykorzystanie tej pracy w dalszym rozwoju sektora obywatelskiego napiszemy następnym razem.
Zapraszamy do zabierania głosu w sprawie standardów rozwojowych organizacji wspierających III sektor.
Artykuł został przygotowany w ramach projektu Standardy organizacji wsparcia III sektora oraz organizacji federacyjnych finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT