Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Baza Usług Rozwojowych to główne źródła dofinansowania do szkoleń osób dorosłych. środki zewnętrzne mogą w znacznym stopniu ułatwić rozwój kompetencji, ale czy zawsze warto po nie sięgać?
Dofinansowanie szkoleń osób dorosłych
Każdy, kto próbuje rozwinąć swoje kompetencje i umiejętności w dorosłym życiu, zastanawia się, w jaki sposób może sfinansować ważne dla niego kursy lub szkolenia. Są oczywiście różne programy i źródła finansowania. W tym artykule omówimy dwa główne i zastanowimy się nad odpowiedzią, czy zawsze warto szukać dofinansowania zewnętrznego?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Środkami z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zarządzają poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy. Są to środki przeznaczane corocznie z Funduszu Pracy. Mają służyć wzmacnianiu kompetencji pracodawców i pracowników.
Działanie tego mechanizmu jest stosunkowo proste. Każdy PUP w Polsce corocznie ogłasza co najmniej jeden nabór wniosków. Z tym że uprawnionym do pozyskania środków jest pracodawca, a środki można przeznaczyć zarówno na kształcenie pracownika, jak też samego pracodawcy. Z tym że pracodawcą tutaj jest każdy podmiot, w tym każde NGO, które zatrudnia minimum jednego pracownika. Nieważny jest wymiar tego etatu (nawet część wystarczy).
Ważne jest to, że można otrzymać dofinansowanie wysokości 80 lub 100% wartości szkolenia. To stuprocentowe dofinansowanie otrzymać może organizacja, w której zatrudnione jest poniżej 10 osób. Ważne, że od razu przy składaniu wniosku podmiot sam wybiera instytucję, która przeprowadzi kurs lub szkolenie.
Niestety, niektóre Urzędy Pracy dość komplikują sam proces występowania o dofinansowanie – wnioski są dość czasochłonne, dodatkowo na samo rozstrzygnięcie czeka się nawet kilka miesięcy, co w przypadku tańszych form kształcenia często jest po prostu nieopłacalne.
Więcej szczegółów na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/krajowy-fundusz-szkoleniowy
Baza Usług Rozwojowych (BUR)
Baza Usług Rozwojowych, to prowadzona przez PARP platforma, finansowana z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego, dzięki której z dofinansowanych szkoleń mogą korzystać pracownicy, pracodawcy, a także osoby indywidualne. Osoby dorosłe zainteresowane nauką i rozwojem mogą otrzymać wsparcie na szkolenia, doradztwo czy studia podyplomowe dzięki BUR, uzyskując dofinansowanie europejskie nawet w wysokości 80% lub 100%.
BUR to publicznie dostępna platforma oferująca bezpłatne usługi szkoleniowe i doradcze z europejskim wsparciem finansowym. Dzięki niej można kontynuować naukę, zdobywać wiedzę, poszerzać umiejętności oraz kwalifikacje.
W obecnej perspektywie finansowej już nie tylko firmy i instytucje mogą zgłaszać zapotrzebowanie na szkolenia, ale również każda osoba dorosła.
Zapisy do BUR dla osób fizycznych nie są mocno skomplikowane, jednak trzeba śledzić informacje, z jakich szkoleń i innych usług możemy aktualnie skorzystać, ponieważ nie każde szkolenie może zostać zakwalifikowane do dofinasowania
Więcej szczegółów na temat BUR na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Czy jednak zawsze warto szukać dofinansowania zewnętrznego?
Jeśli nie goni nas czas, a nasze szkolenie jest stosunkowo drogie na rynku, to z pewnością warto. Jeśli jednak chcemy lub musimy nasze kompetencje zwiększyć już, a na rynku dostępne są darmowe lub tańsze alternatywy, to naprawdę warto się zastanowić nad skorzystaniem z nich. Często oferowane przez instytucje i firmy szkolenia przez internet mają taką samą (lub większą) wartość merytoryczną, a są kilkukrotnie tańsze niż te dofinansowane ze środków zewnętrznych.
Warto sprawdzić np:
https://navoica.pl/ – polską platforma typu MOOC – czyli szkolenia bezpłatne
lub
https://mg-edu.pl/ – kursy i szkolenia online z certyfikatem, tu większość szkoleń jest płatnych, jednak ich cena powoduje że warto zastanowić się również nad tą alternatywą.
Źródło: Witold Gajda