Springer, Latuszewska i Drabent wybrali projekty dla miast. Kto wygra?
Do konkursu Lechstarter zgłosiło się 300 autorów projektów. Z nadesłanych wniosków trójka jurorów wyłoniła 45 najciekawszych. Te trafiły do ogólnopolskiego głosowania internautów. Jest wśród nich projekt „Zanim uchwalą” – aplikacji do społecznej kontroli radnych Warszawy.
Ruchy miejskie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje społeczne i inne podmioty zgłosiły do konkursu 300 projektów na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. W trzech kategoriach: „Nowa miejska przestrzeń”, „Miejskie akcje i kooperacje” oraz „Innowacje dla miasta i ludzi”. Wszystkie pokazują, jak w niestandardowy sposób można zmieniać polskie miasta. Trójka jurorów – reporter i fotograf Filip Springer, prezeska fundacji Urban Forms Teresa Latuszewska i pionier branży social media w Polsce Yuri Drabent – wybrała 45 najlepszych projektów. Teraz walczą one o poparcie internautów.
Codziennie aż do zakończenia plebiscytu 8 maja o godzinie 14.00 każdy może oddać aż dwa głosy: po jednym na projekt z dwóch kategorii grantów (100 tys. zł lub 50 tys. zł). Projekty z największą liczbą głosów wygrywają i zostaną zrealizowane.
„Zanim uchwalą”, czyli kontroluj swoich radnych, zanim zmienią ci nazwę ulicy
– „Zanim uchwalą” to projekt aplikacji dla warszawiaków, którzy są zirytowani decyzjami, albo brakiem decyzji, swoich radnych w ważnych dla siebie sprawach. Chcą wiedzieć, czy radni zamierzają walczyć ze smogiem? Które kamienice będą reprywatyzowane? Czy teren zielony w okolicy zmieni się w plac budowy? Czy planowane są podwyżki cen biletów? Nie mają czasu, by przyjść na radę miasta, ale mają smartfony. Zbudujemy narzędzie, dzięki któremu głos mieszkańców będzie zauważalny – mówi Anna Ścisłowska ze Stowarzyszenia 61.
Na projekt można głosować tutaj.
Rada Warszawy zatwierdza pensje prezydenta miasta, nadaje nazwy ulicom, ustala wysokość zniżek na bilety komunikacji. Dzięki aplikacji "Zanim uchwalą" każdy warszawiak będzie miał ułatwiony wpływ na te decyzje.
– Interesuje nas zwłaszcza moment przed podjęciem decyzji przez radnych. Ten moment, gdy jeszcze chce się działać i dać radnym znać, co myślimy – tłumaczy Ścisłowska.
Przed każdym posiedzeniem rady warszawiak otrzyma: listę projektów, nad którymi obradować będą radni (wraz geolokalizacją spraw), możliwość kontaktu z radnymi, zadania pytania, zasygnalizowania sprawy. Projekt startuje w kategorii „Innowacje dla miasta i ludzi”. Jeżeli aplikacja powstanie w Warszawie, to planowane są wersje także dla innych miast.
Decyzje Rady Warszawy mają znaczenie w codziennym życiu mieszkańców miasta. To m.in. dostosowanie sieci szkół publicznych i gimnazjów do reformy oświaty, która niebawem te gimnazja zlikwiduje; to także ceny biletów komunikacji miejskiej. Ogromna liczba uchwał rady dotyczy nazw ulic i obiektów. Ale rada decyduje też np. w sprawie przekazania mieszkań dla wychowanków domów dziecka.
Laguna w Siechnicach? Uliczny festiwal? Tak!
Kategoria „Nowa miejska przestrzeń”. Na projekt można głosować tutaj.
Byłaby to druga edycja festiwalu. Organizatorzy chcą poświęcić ją refleksji nad dzisiejszą tożsamością miasta i rolą mieszkańców w kreowaniu miejskiej rzeczywistości. Zaprosić do Śródmieścia warszawiaków, społeczników i aktywistów z różnych dzielnic stolicy, aby wymienili się z mieszkańcami Szpitalnej doświadczeniami, jak może funkcjonować i integrować się mikrospołeczność tworzona zarówno przez „rdzennych” mieszkańców, jak i przyjezdnych: pracowników pobliskich biur, działaczy organizacji pozarządowych, a także sklepikarzy, rzemieślników i przedsiębiorców. W ten sposób miałaby powstać platforma służąca wymianie informacji o inicjatywach integrujących społeczność lokalną i rozwiązująca ich problemy.
Kategoria: „Miejskie akcje i kooperacje”. Na projekt można głosować tutaj.
Pamiętajcie: głosować można codziennie do 8 maja, do godziny 14:00!
Źródło: MamPrawoWiedziec.pl