Sprawozdanie z XVI posiedzenia KM RPO województwa małopolskiego
21 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny w województwie małopolskim. Komitet zatwierdził protokół z poprzedniego spotkania oraz przyjął sprawozdanie roczne za rok 2010.
Podczas posiedzenia, oprócz danych na temat bieżącego stanu wdrażania RPO, zostało przedstawione sprawozdanie roczne z roku 2010 z realizacji programu. Według analiz Instytucji Zarządzającej średnia realizacja dla MRPO wyniosła 78,33%. Największymi beneficjentami programu RPO byli przedsiębiorcy. Niestety organizacje pozarządowe rzadko stawały się realizatorami projektów RPO ustępując wymienionym już przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego, instytucjom publicznym (np. kultury) czy kościołom i związkom wyznaniowym. Do końca 2010 roku zakontraktowano ponad tysiąc sto umów na kwotę ponad 250 mln złotych, co w kontekście całego programu na lata 2007-2013, stanowiło 19% całej alokacji. Do końca 2010 roku rozpoczęto realizację wszystkich 5 lizbońskich obszarów tematycznych: badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość, społeczeństwo informacyjne, transport, energia oraz ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom. W ramach projektów realizowanych przez RPO w 2010 zrealizowano badanie „Potencjał małopolskich organizacji pozarządowych”, pokazujące, jak kształtuje się kondycja III sektora w województwie małopolskim oraz rozpoznające bariery i ograniczenia, które mogą powodować problemy z rozwojem organizacji pozarządowych w Małopolskiem. Przeprowadzono również doradztwo z zakresu: zakładania i prowadzenia punktów przedszkolnych, prowadzenia księgowości w spółkach powołanych przez organizacje pozarządowe, a także marketingu w NGO dla 7 organizacji pozarządowych.
Następnie omówione zostały szczegółowe zmiany w dokumentach dokonane w 2010 roku oraz przedstawiono dwa nowe dokumenty wewnętrzne IZ MRPO do Podręcznika Beneficjenta:
1) Promocja projektu współfinansowanego ze środków MRPO;
2) Wytyczne IZ w zakresie kontroli i monitorowania projektów realizowanych w ramach Osi priorytetowej I-VIII (z wyłączeniem osi II) MRPO.
Obie publikacje będą miały za zadanie ułatwienie beneficjentom w poruszaniu się po procedurach programowych.
W dalszej części posiedzenia swoje informacje i wnioski co do realizacji RPO zaprezentował przedstawiciel Komisji Europejskiej. Podkreślił on bardzo istotną rolę ciała dialogu , jakim jest Komitet Monitorującego, dla wszelkich procesów wdrażania RPO . Wskazał on, że każdy taki proces należy kontrolować i ewentualnie modyfikować, w czym świetnie radzi sobie KM. Według reprezentanta KE członkowie Komitetów Monitorujących aktywnie uczestniczą w kreowaniu wizji dla RPO, szczególnie jeśli chodzi o obszar ustalania kryteriów do projektów.
Powyższe informacje pochodzą od pana Piotra Rymarowicza, członka KM RPO województwa małopolskiego, z Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Źródło: Informacja własna OFOP