Sprawozdanie UE nt. polityki spójności: Poprawa otoczenia inwestycyjnego
Jednym z kluczowych elementów reformy polityki spójności na lata 2014–2020 było wprowadzenie wobec państw członkowskich warunków wstępnych dla otrzymania środków z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Opublikowana dzisiaj pierwsza ocena pokazuje jak wiele wnosi ten dodatkowy etap oraz że warunki wstępne okazały się stanowić dla państw członkowskich i regionów silną zachętę do przeprowadzenia reform, które w przeciwnym razie byłyby realizowane z opóźnieniem lub może w ogóle nie doszłyby do skutku.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu powiedziała: Sprawozdanie to pokazuje, że warunki wstępne poprawiły ramy, w których funkcjonuje budżet UE. Uzależniając otrzymanie funduszy unijnych od realizacji najważniejszych zmian strukturalnych, nie tylko przyczyniliśmy się do zagwarantowania rozsądnych inwestycji publicznych, ale również pomagamy podnosić jakość życia w całej UE. Jednocześnie dbamy o tworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy zgodnie z celami planu inwestycyjnego przewodniczącego Junckera.
Warunki wstępne pomagają eliminować czynniki hamujące inwestycje
Wzmocniły one na przykład struktury instytucjonalne i przyczyniły się do ustanowienia przejrzystych procedur w dziedzinie zamówień publicznych. Ponadto, zobowiązały państwa członkowskie do usprawnienia i uproszczenia otoczenia regulacyjnego i politycznego w odniesieniu do małych przedsiębiorstw. Przykładowo wdrożono środki w celu ograniczenia czasu i kosztów związanych z zakładaniem przedsiębiorstw. Na Malcie oraz w Portugalii i Słowenii wprowadzono „testy MŚP”, by monitorować wpływ prawodawstwa krajowego na MŚP.
Wspierają zmiany strukturalne oraz wdrażanie zaleceń dla poszczególnych krajów (CSR)
Warunki te doprowadziły do niezbędnych zmian legislacyjnych w wielu dziedzinach – edukacji, rynku pracy, opieki zdrowotnej i włączenia społecznego, by wymienić tylko kilka przykładów.
W Chorwacji, Bułgarii i Rumunii mapy infrastruktury opieki zdrowotnej opracowane w celu spełnienia warunku wstępnego dotyczącego sektora ochrony zdrowia wypełniały różnorakie zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczące efektywności kosztowej wydatków, dostępności i ogólnej efektywności w sektorze ochrony zdrowia.
Przyspieszają transpozycję dorobku prawnego UE
Wśród wielu warunków koniecznych znajdował się wymóg, by wsparcie z funduszy UE stanowiło część ram inwestycji strategicznych. Ramy te zostały opracowane tak, by spełniały odpowiednie kryteria jakości, w oparciu o analizę potrzeb. Obejmują one środki służące przyciągnięciu prywatnych inwestycji i dotyczą finansowania na poziomie UE, krajowym i regionalnym. W efekcie doprowadziły one do lepszej koordynacji i lepszego nadawania priorytetów w zakresie wydatków publicznych.
Wzmacniają zdolności administracyjne i komunikację między wszystkimi poziomami sprawowania rządów
Skuteczna administracja publiczna jest kluczem do sukcesu UE i inwestycji publicznych. Tam, gdzie warunki wstępne zawierały wyraźny wymóg wzmocnienia i reformy administracji, sam proces ich spełniania skutkował poprawą koordynacji i komunikacji między ministerstwami, agencjami, władzami regionalnymi i lokalnymi oraz innymi zainteresowanymi stronami.
We francuskim regionie Owernia, w ramach warunku wstępnego dotyczącego badań i innowacji, władze lokalne, społeczeństwo obywatelskie i lokalne przedsiębiorstwa po raz pierwszy wspólnie zaangażowały się w tworzenie regionalnej strategii innowacyjnej.
Dalsze działania
Kontekst
Na chwilę obecną 86 proc. tych warunków zostało spełnionych przez wszystkie państwa członkowskie. Mają one czas do lata 2017 r. na przedstawienie sprawozdania na temat spełnienia pozostałych warunków wstępnych.