Sprawozdanie finansowe. Składać, czy nie składać w 2017?
NGO mają obowiązek przygotowywania sprawozdania finansowego i wysłania go do urzędu skarbowego. A co z organizacjami pozarządowymi, które zawiązały się pod sam koniec roku i nie zdążyły zdziałać zbyt wiele? To właśnie nieliczna grupa, która ma wybór. Taka NGO może sporządzić sprawozdanie za pierwszy, krótki okres swej działalności, ale ma też możliwość przesunięcia terminu – wyjaśnia ekspertka serwisu poradnik.ngo.pl.
PYTANIE DO SERWISU PORADNIK.NGO.PL
- 10 lipca na wysłanie sprawozdania do urzędu skarbowego,
- 15 lipca, a w 2017 roku wyjątkowo 17 lipca (bo 15 wypada w sobotę), na wysłanie sprawozdania do KRS przez organizacje prowadzące działalność gospodarczą, oraz
- 15 lipca, a w 2017 roku wyjątkowo 17 lipca (bo 15 wypada w sobotę), na umieszczenie sprawozdania w bazie sprawozdań OPP przez organizacje pożytku publicznego.
WYJĄTEK Z obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego zwolnione są organizacje, które stosują uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Nowo zarejestrowane organizacje
-
Mogą sporządzić sprawozdanie finansowe za dłuższy niż rok okres sprawozdawczy, łącząc rok obrotowy 2016 z 2017. Konkretnie polega to na połączeniu zapisów ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za okres drugiej połowy roku, w którym zostały zarejestrowane, z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W rezultacie organizacje te mogą złożyć w 2018 roku sprawozdanie finansowe za część roku 2016 plus za cały rok 2017. Tak więc w samym 2017 r. sprawozdania nie robią i nie składają go do urzędu.
- Mogą sporządzić sprawozdanie finansowe za pierwszy, krótki okres swej działalności. Czyli jeśli np. powstały w listopadzie 2016 r., to zrobią sprawozdanie za okres listopad 2016 - grudzień 2016. Takie sprawozdanie składają do urzędu skarbowego jeszcze w 2017 r. (inaczej niż w p. 1).
Które rozwiązanie organizacja przyjmie, zależy tylko od jej decyzji
ODPOWIADAJĄC NA PYTANIE
Organizacja, która powstała w drugiej połowie 2016 roku ma zatem możliwość przeniesienia obowiązku złożenia sprawozdawania za rok 2016 na rok następny (z roku 2017 na 2018). Może też sprawozdać się z tego krótkiego okresu działania (listopad 2016 – grudzień 2016) już w 2017 roku.
Organizacja może przenieść obowiązek złożenia sprawozdania za rok 2016, czyli może złożyć w 2018 roku sprawozdanie za okres od listopada 2016 roku do końca grudnia 2016 plus za cały rok 2017.
Jeśli organizacja chce skorzystać z tej możliwości, REKOMENDUJEMY, aby w takiej sytuacji złożyła pisemne oświadczenie do swojego urzędu skarbowego (tj. właściwego ze względu na siedzibę) o podjętej przez nią decyzji, powołując się na przepisy, które dają jej takie prawo (podstawa prawna znajduje się na końcu tekstu). Przepisy nie narzucają takiego obowiązku, jednak warto poinformować o swojej decyzji urząd skarbowy, aby zapobiec ewentualnym zapytaniom urzędu w tej sprawie.
Organizacja sporządza sprawozdanie finansowe z działalności w 2016 roku według zasad obowiązujących inne organizacje (większość organizacji), i składa je do urzędu skarbowego najpóźniej do 10 lipca 2017 r. Nie ma tu znaczenia, czy rzeczywiście przez ten krótki okres (listopad-grudzień 2016) zdążyła podjąć jakieś działania i czy miały miejsce jakiekolwiek przepływy finansowe.
Dlaczego warto jednak sporządzić sprawozdanie (wybrać drugą możliwość)
Chociaż prawo pozwala nowym organizacjom przesunąć termin złożenia sprawozdania, w praktyce lepiej jest, aby organizacja sporządziła i wysłała do urzędu skarbowego sprawozdanie z pierwszego, krótkiego okresu działalności. Dlaczego?
Określenie przez organizację pozarządową okresu sprawozdawczego do sprawozdania finansowego jest ważne także dla sporządzanej przez nią deklaracji podatkowej CIT-8. Deklaracja CIT-8 musi być sporządzona za taki sam okres, jak sprawdzanie finansowe. Nie można CIT-8 sporządzić za okres krótszy (część 2016 roku), a sprawozdania za okres dłuższy (część 2016 roku połączona z 2017) - spełniając oba obowiązki musimy wziąć pod uwagę taki sam czas (ten sam okres).
Podstawa prawna
- ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047)
art. 3. ust. 1. pkt 9
- ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm.)
art. 8. ust. 2a
W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23