Czy to prawda, że organizacja pożytku publicznego, która nie złożyła na czas sprawozdań i nie opublikowała ich w bazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej automatycznie traci status OPP – na to pytanie odpowiada doradczyni poradnik.ngo.pl
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Mamy status OPP od niedawna. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy to prawda, że nieopublikowanie sprawozdań w bazie OPP oznacza z automatu utratę statusu OPP?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) mają obowiązek sporządzenia i opublikowania sprawozdania merytorycznego i finansowego. Sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności przygotowują według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego. Sprawozdanie finansowe, które jest obowiązkiem każdej organizacji bez względu na to czy ma status OPP, sporządzają zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Obydwa te sprawozdania muszą zostać umieszczone (opublikowane) w internetowej bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w terminie:
- do 15 lipca – dotyczy to OPP, których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy
- w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego – dotyczy to OPP, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego.
Utrata statusu a brak sprawozdania w bazie
Organizacja, która ma status OPP, może go utracić na wniosek złożony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z przyczyn złożenia takiego wniosku przez ministra może być niewywiązanie się z obowiązków sprawozdawczych. Minister, jako organ nadzoru nad OPP, może w przypadku braku sprawozdań albo złożenia ich w postaci niekompletnej, błędnej wezwać organizację do złożenia wyjaśnień, uzupełnień. Jeżeli OPP nie zastosuje się do wezwania ministra w ciągu 30 dni od daty ich przedstawienia, minister występuje z wnioskiem do sądu o wykreślenie jej statusu OPP.
Odpowiadając na pytanie
Nieopublikowanie w ustawowym terminie sprawozdań w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego nie powoduje automatycznie utraty statusu OPP. Blokuje jednak możliwość korzystania ze środków 1% za dany rok podatkowy. Może być jednak przesłanką dla ministra, który nadzoruje wszystkie OPP, do wszczęcia opisanego wyżej postepowania, które może się w rezultacie skończyć odebraniem statusu OPP przez sąd.
Warto również pamiętać, że publikacja sprawozdań w ministerialnej bazie to nie tylko obowiązek wobec ustawodawcy, ale przede wszystkim wypełnienie zobowiązania wobec osób, które przekazują 1% swojego podatku dochodowego na rzecz OPP.
Podstawa prawna:
Art. 23.
- Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.
1a. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie merytoryczne jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego oraz podają je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.
- Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
2a. Organizacja pożytku publicznego podaje sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty, w tym poprzez zamieszczenie na swojej stronie internetowej.
2b. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie finansowe jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego.
- Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
6a. Organizacja pożytku publicznego, która nie zamieściła na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie określonym w ust. 6 lub 6b, zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zostaje uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 27a.
6b.Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Art. 27a.
- Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego prowadzi w formie elektronicznej wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku z zeznań podatkowych składanych za rok podatkowy, i nie później niż dnia 15 grudnia roku podatkowego zamieszcza ten wykaz na stronie internetowej Biuletynu Informacji
Publicznej.
- Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego prowadzi wykaz, o którym mowa w ust. 1, do dnia 31 grudnia roku następującego po roku podatkowym.
- W wykazie, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się organizacje pożytku publicznego:
1) które w terminie zamieściły na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe, o których mowa w art. 23 ust. 1 i 2, w roku, za który składane jest zeznanie podatkowe;
2) w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.
Art. 33a.
- Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego:
1) w przypadku naruszenia obowiązków, o których mowa w art. 23, w szczególności niezamieszczenia na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w terminie sprawozdania finansowego i merytorycznego, lub zamieszczenia sprawozdań niekompletnych, lub budzących wątpliwości co do prawidłowości działalności organizacji pożytku publicznego, wzywa organizację pożytku publicznego do zaniechania
naruszeń oraz przedstawienia niezbędnych wyjaśnień;
2) w przypadku niezastosowania się organizacji do wezwania w terminie 30 dni od jego otrzymania, występuje do sądu rejestrowego o wykreślenie informacji, o której mowa w art. 22 ust. 2, lub organizacji, o której mowa w art. 22 ust. 3.
Źródło: poradnik.ngo.pl