Każda fundacja ma obowiązek złożenia sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności do swojego organu nadzoru, czyli ministra, który jest konkretnie wskazany w statucie fundacji. – Czy jest określony termin, do którego fundacja powinna wysłać to sprawozdanie? – zastanawia się czytelnik ngo.pl.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Jaki minister?
Organem zewnętrznym sprawującym nadzór nad fundacją jest minister. To, któremu to konkretnie ministrowi fundacja powinna wysłać sprawozdanie, decydują zapisane w statucie cele fundacji. Wskazuje je fundator, który powołuje fundację. Przykładowo, jeśli celem fundacji jest rozwój kultury i jej szerzenie, to ministrem właściwym do spraw takiej fundacji będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każda fundacja ma obowiązek corocznego wysyłania sprawozdań merytorycznych ze swojej działalności.
Jakie sprawozdanie?
Zgodnie z przepisami sprawozdanie merytoryczne z działalności fundacji składa się każdego roku. Zawiera ono informacje o działalności w roku poprzedzającym. Zakres sprawozdania regulują ustawa o fundacjach i rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji. Dodatkowo, fundacje mają obowiązek upublicznić sprawozdanie opinii publicznej. Najłatwiej jest wypełnić ten obowiązek, umieszczając sprawozdanie na stronie internetowej.
Odpowiadając na pytanie:
Sprawozdanie merytoryczne za rok 2014 fundacja powinna złożyć we właściwym dla siebie ministerstwie najpóźniej do dnia 31 grudnia 2015 roku
W przepisach prawa termin składania sprawozdań merytorycznych przez fundację do właściwego ministra nie został określony, toteż przyjmuje się, że jest to koniec roku kalendarzowego. Przepisy nie przewidują możliwości połączenia sprawozdania z działalności fundacji z np. połowy roku z następnym rokiem sprawozdawczym.
Odnosząc się zatem do pytania czytelnika ngo.pl: sprawozdanie merytoryczne za rok 2014 fundacja powinna złożyć we właściwym dla siebie ministerstwie najpóźniej do dnia 31 grudnia 2015 roku. W praktyce będzie obejmowało krótki czas od 20 do 31 grudnia, głównie z tzw. danymi „metryczkowymi” (dane fundacji, cele). Warto jednak odnieść się do wszystkich wymaganych ramowym wzorem informacji w pozostałych polach wpisując np. „nie dotyczy” czy też „nie rozpoczęła jeszcze działań”.
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991r., Nr 46,poz. 203), art. 12 ust. 2, 3, 4
- Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
- Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.
- Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, ramowy zakres sprawozdania, o którym mowa w ust. 2, obejmujący w szczególności najważniejsze informacje o działalności fundacji w okresie sprawozdawczym pozwalające ocenić prawidłowość realizacji przez fundację jej celów statutowych.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)