Prezentujemy opisy dwóch samorządowych przedsięwzięć, które docenił Bronisław Komorowski - zostały laureatami przyznanej po raz pierwszy prezydenckiej Nagrody Obywatelskiej.
Przypomnijmy, że laureaci to:
w kategorii Wspólnota Obywatelska: Miasto Gdynia - "Gdynia w dialogu z mieszkańcami"
w kategorii Partnerstwo Samorządów: Partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pod nazwą "Dolina Zielawy" w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej - "Moja Gmina Moim Domem"
Gdynia w dialogu z mieszkańcami
Od 2010 roku gdyński samorząd inicjuje szereg innowacyjnych społecznie projektów dotyczących kształtowania przestrzeni publicznej w konsultacji z mieszkańcami. „Gdynia w dialogu z mieszkańcami”, bo tak można nazwać ten szereg przedsięwzięć, dotyczy różnych grup odbiorców (mieszkańców wybranych osiedli, osób starszych, niepełnosprawnych, itp.). Wszystkie mają wspólny mianownik – budowanie coraz to skuteczniejszych sposobów łączności władz samorządowych z mieszkańcami i kształtowania polityki, a zwłaszcza przestrzeni miasta w sposób partycypatywny, w obywatelskim dialogu z użytkownikami.
Głównym założeniem projektu są trzy główne grupy innowacyjnych inicjatyw, realizowanych na przestrzeni ostatnich trzech lat przez gdyński samorząd:
1) rewitalizacja w dialogu z mieszkańcami dzielnicy Gdynia Chylonia (realizacja od roku 2010: Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, Gdyńskie Centrum Innowacji), w tym:
- prowadzenie procesu aktywizacji społeczności lokalnej poprzez włączenie jej do współdecydowania o tematyce i zakresie działań prowadzonych w dzielnicy,
- opracowanie planu rewitalizacji – zmian zagospodarowania dzielnicy w formie rocznego dialogu z mieszkańcami, mającego na celu precyzyjne określenie ich oczekiwań i potrzeb, - włączenie najmłodszych mieszkańców dzielnicy w proces projektowania przestrzeni dedykowanej dzieciom.
2) prowadzenie dialogu z różnymi grupami mieszkańców Gdyni, w celu wskazania obszarów i rozwiązań, wymagających usprawnienia/przebudowy oraz określenia zasad kształtowania przyjaznej przestrzeni miejskiej poprzez:
- spacery badawcze z osobami z niepełnosprawnością, w dzielnicy Gdynia Grabówek, w ramach projektu „Gdynia dla wszystkich” (realizacja rok 2012: Stowarzyszenie Centrum Współpracy Młodzieży, Samodzielny Referat ds. Osób Niepełnosprawnych UM Gdyni),
- warsztaty projektowe na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców dzielnicy Gdynia-Dąbrowa, w ramach projektu „Design for All”, (realizacja rok 2011/2012: Gdyńskie Centrum Innowacji, Centrum Designu Gdynia), - spacery badawcze z seniorami poświęcone analizie dostępności Śródmieścia Gdyni dla osób starszych (realizacja rok 2012: Gdyńskie Centrum Innowacji, Centrum Innowacji Społecznych Gdynia, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA).
3) zwiększenie roli mieszkańców w procesie decyzyjnym dotyczącym działań inwestycyjnych i remontowych - przekazanie przez Radę Miasta Gdyni kompetencji dotyczących decyzji o przeznaczeniu środków finansowych na działania remontowe i inwestycyjne jednostkom pomocniczym w konsultacji z mieszkańcami poszczególnych dzielnic (realizacja od 2011 roku: 22 Rady Dzielnic, Centrum Aktywności Obywatelskiej UM Gdyni).
Partnerstwo 5 gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pn. „Dolina Zielawy”
Samorządy pięciu gmin z dwóch powiatów: bialskiego i parczewskiego – Wisznic, Sosnówki, Rossosza, Jabłonia i Podedwórza podjęły współpracę w celu rozwoju oraz wspólnej promocji swoich gmin na terenie województwa i kraju. Pomysł ten narodził się w połowie 2007 r. i od tamtego momentu partnerstwu udało się zrealizować szereg wspólnych działań i pozyskać wiele środków na realizację strategicznych inwestycji w myśl zasady „większy może więcej”.
Celem zawiązania partnrstwa było zwiększenie szans na rozwój poprzez zwiększenie skuteczności pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na rzecz gmin wchodzących w skład partnerskiego porozumienia. Idea tego rozwiązania jest prosta: zjednoczyć siły, by zwiększyć szanse na unijne dotacje.
Gminy wchodzące w skład partnerstwa „Dolina Zielawy” – oprócz sąsiedniego położenia, łączy także przepływająca rzeka Zielawa – to od niej porozumienie zaczerpnęło nazwę.
Samorządy partnerskie w ramach porozumienia „Dolina Zielawy” współpracują w takich obszarach jak rozwój regionalny, oświata, turystyka czy promocja.
Ich zdaniem takie grupowe, wspólne, skoordynowane działania w ubieganiu się o zewnętrzne środki na rozwój dają większe szanse na powodzenie i realizację, w myśl zasady „większy może więcej”. Siła i konkurencyjność partnerskiego porozumienia „Doliny Zielawy” przekładają się na indywidualną atrakcyjność każdej z gmin wchodzących w skład porozumienia, a co za tym idzie – korzystają na tym mieszkańcy oraz potencjalni turyści i inwestorzy.
Prezentacje obu przedsięwzięć dostępne są poniżej.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
kkż/ Serwis Samorządowy PAP
Źródło: Serwis Samorządowy PAP