Sprawa drukarza z Łodzi. Czy osoby LGBT mogą liczyć na ochronę?
MAKUCHOWSKA: Wypowiedź Zbigniewa Ziobry ma wyłącznie polityczny charakter. Stanowi wyraźny sygnał dla żyjących w Polsce osób LGBT, że nie mogą liczyć na ochronę ze strony państwa.
Ofiara nie jest oprawcą
Nie kwestionujemy przy tym prawa Prokuratora Generalnego do skorzystania z przysługujących mu uprawnień. Nasz stanowczy sprzeciw wzbudza jednak sposób uzasadniania swojego stanowiska przez osobę pełniącą jedną z kluczowych dla polskiego wymiaru sprawiedliwości funkcji.
W ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wypowiedź Prokuratora Generalnego ma wyłącznie polityczny charakter. Stanowi wyraźny sygnał dla żyjących w Polsce osób LGBT, że nie mogą liczyć na ochronę ze strony państwa. Szczególnie niepokojące jest stosownie przez Prokuratora Generalnego retoryki, w której ofiary dyskryminacji przedstawia się jako oprawców.
Ten wyrok może być historyczny
W naszej ocenie działanie Prokuratora Generalnego jest kolejnym krokiem na drodze do dalszego demontażu systemu ochrony praw człowieka w Polsce. Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, że Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, uznając, że każdy ma prawo liczyć na równe traktowanie bez względu na orientację seksualną, a porządek moralny należy oddzielić od porządku prawnego.
Ten wyrok ma szansę stać się historycznym – daje nadzieję na ukształtowanie się nowej linii orzeczniczej polskich sądów, w której nie ma miejsca na dyskryminowanie osób LGBT w dostępie do usług. Jesteśmy przekonani, że w razie wniesienia kasacji, Sąd Najwyższy potwierdzi prawidłowość skazania drukarza w tej sprawie.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Działanie Prokuratora Generalnego jest kolejnym krokiem na drodze do dalszego demontażu systemu ochrony praw człowieka w Polsce.