W piątek 25 lutego br. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się spotkanie z przedstawicielami i przedstawicielkami łódzkich rad osiedli. Zachęcaliśmy do udziału w projekcie „Głos łodzian się liczy”, opowiadaliśmy dlaczego warto angażować obywateli w podejmowanie decyzji.
W projekcie „Głos łodzian się liczy” weźmie udział 5 rad osiedli, na których terenie przeprowadzone będą konsultacje z mieszkańcami. Mieszkańcy zdecydują na jakie cele chcieliby przeznaczyć środki, które rada osiedla będzie mieć zapewnione w budżecie na rok 2012. Wiemy, że pomysł na oddanie mieszkańcom decyzji o wydatkowaniu środków z osiedlowego budżetu, to dla wielu rad dość zaskakujące rozwiązanie, stąd podczas spotkania chcieliśmy dokładnie opowiedzieć czemu ten pomysł ma służyć.
Spotkanie rozpoczęła wiceprezydent Miasta Łodzi Agnieszka Nowak, która podziękowała zebranym za przybycie. Następie Anna Pakowska z Centrum OPUS przedstawiła założenia projektu, opowiedziała również jaki będzie podział odpowiedzialności pomiędzy nami, a radami osiedla w trakcie jego trwania. - „Centrum OPUS odpowiadać będzie za przygotowanie i przebieg konsultacji społecznych. Ze strony rad osiedli oczekujemy pomocy przy promocji konsultacji i kontakcie z mieszkańcami, chcemy by rady były również aktywnym uczestnikiem konsultacji” – mówiła Anna Pakowska.- „To na czym nam szczególnie to aby rada osiedla zawnioskowała o dofinansowanie projektów zgodnie z wolą mieszkańców i wynikami konsultacji. Stąd też przed przystąpieniem do projektu chcemy podpisać umowę z zainteresowanymi radami, jako formę pewnej deklaracji w tym temacie” - kontynuowała. Zależy nam też aby w konsultacjach udział wzięli mieszkańcy, którzy z różnych względów nie interesowali się swoim osiedlem, którzy nie wiedzą również jak działa ich rada osiedla, gdzie ma siedzibę. Projekt ma być więc również promocją samych rad osiedli, ich działalności i roli wśród mieszkańców.
W dalszej części spotkania Ola Zając z Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia opowiadała czym jest partycypacja społeczna i dlaczego należy angażować obywateli w podejmowanie decyzji. Dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy mogą być dla nas źródłem bezpośredniej informacji o danej okolicy, dlatego tez konsultacje mogą nam pomóc poznać różne spojrzenie na ich problemy, a co za tym idzie wypracować pomysły pasujące do różnych potrzeb mieszkańców.
Podczas spotkania pokazywaliśmy również dobre przykłady konsultacji lokalnych z Polski. I tak, zobaczyliśmy jak w Poznaniu mieszkańcy dzielnicy Jeżyce pod okiem ekspertów przygotowywali autorskie projekty na zagospodarowanie podwórek. W Rybniku z kolei (w ramach projektu ‘Dwa bieguny – różne krańce miasta, różni obywatele’) mieszkańcy dwóch osiedli dostali szansę rozdysponowania kwotą 50 tys zł. W ramach projektu powstało m.in. Multimedialne Centrum Integracji Młodzieży, zakupiono specjalny zestaw sprzętu rehabilitacyjnego do jednej ze szkół, zaplanowano i wykonano plac zabaw. Wszystkie pomysły wyszły od mieszkańców. W Toruniu z kolei konsultowano problem zagospodarowania parku na Rubinkowie. Tam, zanim zaczęto planować, najpierw przeprowadzono badania społeczne. Sprawdzono jak mieszkańcy korzystają z parku, gdzie przebywają, co w nim robią, tak by później zagospodarować go odpowiednio dla przyszłych użytkowników. Podczas tych projektów główną rolę w planowaniu odgrywali mieszkańcy. Wszystkie te działania przełożyły się na ich integrację, wzrost ich identyfikacji z miejscem, obudziły odpowiedzialność za dobro wspólne.
Później przyszedł czas na dyskusję z radami osiedli. Podczas niej uczulaliśmy, iż zależy nam by pomysły na projekty wyszły od samych mieszkańców, nie zakładamy przyjścia na konsultacje z gotowym rozwiązaniem. Cały czas podkreślaliśmy, że konsultacje dotyczyć będą projektów przyszłorocznych, na które rady osiedla będą mieć zapewnione środki w budżecie ( z tzw. algorytmu). Nie zakładamy więc sytuacji, że wypracowany na konsultacji projekt nie będzie realizowany, z powodu braku środków. Oczywiście musi się on mieścić w granicach budżetu osiedla.
Podczas dyskusji dało się zauważyć, iż rady osiedla są zainteresowane tematem, ale mają również szereg wątpliwości. Nie dziwi nas to, konsultacje to nowy temat i nie spodziewaliśmy się, iż wszystkie rady osiedla będą od razu skłonne podjąć się udziału w projekcie. Dlatego też, jako realizatorzy projektu, odpowiedzialność za przeprowadzenie konsultacji bierzemy na siebie. My również poniesiemy wszelkie koszty związane z ich organizacją (druk ulotek, plakatów, opłacenie ekspertów itp). Od rad osiedli oczekujemy pomocy przy organizacji spotkań na ich terenie, jak i kontaktowaniu się z mieszkańcami. Wiemy, że rady osiedla dobrze znają specyfikę swoich osiedli, kluczowych partnerów, spotykają się z mieszkańcami, dlatego też chcemy projekt realizować wspólnie.
Więcej informacji na temat projektu „Głos łodzian się liczy” udziela:
Łukasz Prykowski
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS Tel. (42) 632-22-18 wewn. 15 e-mail: lprykowski@opus.org.pl., gloslodzian@opus.org.plwww.gloslodzian.pl
Źródło: inf. własna