Spotkanie z organizacjami pozarządowymi w Baobabie - rozmowy o ekonomii społecznej
14 stycznia 2025 r. w Baobabie odbyło się inspirujące spotkanie organizacji pozarządowych! Rozmawialiśmy o współpracy z Urzędem Miasta Lublin, nowościach i wyzwaniach dla NGO. To pierwsze wydarzenie z cyklu, które skupiło się na ekonomii społecznej. Temat ten przybliżyli Marlena Wiater i Tomasz Lipiński z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Na początku Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber, które prowadzi Baobab (przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b) przywitał wszystkich uczestników spotkania, przedstawił idee funkcjonowania miejsca i zaprosił do jego odwiedzania codziennie.
Następnie Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej przywitał zebrane osoby i przedstawił aktualne informacje z zakresu współpracy z Urzędem Miasta Lublin:
- Zmiany w karcie opinii merytorycznej:
W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez organizacje pozarządowe wprowadzono zmiany w karcie opinii merytorycznej. Zmniejszono liczbę punktów przyznawanych za doświadczenie, co umożliwia organizacjom, które dotychczas nie współpracowały z Gminą Lublin, uzyskanie wyższej punktacji. Dodatkowo wprowadzono ocenę dostępności w ramach kryterium jakości, przy czym wydziały otrzymały rekomendację, aby w tym zakresie przyznawać do 5 dodatkowych punktów.
- Formularz autooceny dostępności:
Wypracowano nowy formularz do samodzielnej oceny dostępności, który ma na celu ułatwienie organizacjom pozarządowym zrozumienia i spełnienia kryteriów związanych z dostępnością. Informacja o istnieniu formularza jest każdorazowo zamieszczana w ogłoszeniach konkursowych. Ponadto na stronie internetowej ngo.lublin.eu uruchomiono dedykowaną zakładkę „Dostępność”, gdzie zamieszczono informacje o możliwościach wypożyczenia sprzętu wspierającego realizację działań dostępnych dla wszystkich grup odbiorców.
- Rekomendacje dotyczące wkładu własnego:
Sformułowano zalecenie dla wydziałów, aby w ramach konkursów na wsparcie projektów uwzględniać ocenę finansowego wkładu własnego organizacji pozarządowych. Dzięki temu możliwe będzie lepsze docenienie zaangażowania organizacji w realizację proponowanych inicjatyw.
- Nowy newsletter:
W celu usprawnienia komunikacji z organizacjami pozarządowymi uruchomiono nowy newsletter. Zachęcamy wszystkie zainteresowane organizacje do zapisania się, aby na bieżąco otrzymywać informacje o istotnych zmianach, inicjatywach i konkursach. Jak zapisać się do newslettera? Oto instrukcja:
1. wchodzimy na stronę;
2. uzupełniamy dane i zaznaczamy tematykę w naszym przypadku będzie to Partycypacja Społeczna (zachęcamy także do innych jeśli są działy, które Państwa interesują);
3. zaznaczamy i akceptujemy wymagane zgody, aby otrzymywać informacje;
4. na wskazany email otrzymają Państwo email z prośbą o potwierdzenie subskrypcji;
5. po akceptacji będą Państwo otrzymywać informacje z działów, które Państwa interesują.
- Kalendarz konkursów na 2025 rok:
Na stronie internetowej ngo.lublin.eu opublikowano kompleksowy kalendarz konkursów na rok 2025. Jego celem jest ułatwienie organizacjom planowania działań i przygotowania się do składania ofert w odpowiednich terminach.
- Nabór zgłoszeń do udziału w pracach Komisji ds. nagród i Komisji ds. stypendiów na rok 2025 w dziedzinie kultury
Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin poszukuje kandydatów i kandydatek do udziału w pracach Komisji ds. nagród i Komisji ds. stypendiów na rok 2025 w dziedzinie kultury. Do 20 stycznia 2025 r. do godz. 15:00 trwa otwarty nabór osób, które chcą zaangażować się w prace komisji. Kandydaci i kandydatki zostaną przedstawieni Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Rada zarekomenduje po jednej osobie do każdej komisji.
- Przestrzeń dla organizacji pozarządowych
Przy ul. Kapucyńskiej 4 zostanie otwarte miejsce do pracy przy przygotowaniach do ESK 2029, przy którym wyznaczona będzie również przestrzeń dla organizacji pozarządowych.
Następnie przedstawiciele Lubelskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej zaprezentowali informacje na temat ekonomii społecznej oraz funkcji, jakich pełni, podkreślając potrzebę powstawania nowych miejsc pracy, kładąc nacisk na kapitał ludzki oraz dostarczanie usług społecznych. Jednocześnie wskazali liczne możliwości uzyskania pomocy od Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej "Modrzew", skierowanej dla organizacji pozarządowych:
- praca z grupami inicjatywnymi i pomoc przy wyborze formy prawnej;
- pomoc przy pisaniu statutu i rejestracji organizacji;
- animacja lokalna – pomoc przy zakładaniu przedsiębiorstwa społecznego, czy partnerstw lokalnych;
- doradztwo kluczowe przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, czy zakładaniu spółdzielni socjalnych lub spółek z o.o. non-profit;
- doradztwo biznesowe – pomoc w pozyskiwaniu środków, składaniu ofert, pisaniu projektów, tworzeniu planów rozwoju;
- radca prawny;
- osoba do zamówień publicznych – pomoc przy udziale w przetargach;
- księgowość;
- doradztwo podatkowe;
- doradztwo marketingowe – tworzenie loga, ulotki itp.
- specjalista ds. reintegracji społecznej i zawodowej (na zatrudnienie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym możliwość uzyskania wsparcia w wysokości 5000 zł na pracownika);
- bezpłatne szkolenia (1 lub 2 dniowe): jak założyć przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, modele biznesowe PES, działalność gospodarcza w PES, e-marketing, reintegracja społeczna i zawodowa, ABC przedsiębiorstw społecznych, PES jako realizator usług społecznych.
Lubelski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej wspiera już 41 organizacji pozarządowych, w tym: 26 fundacji, 7 spółdzielni, 7 stowarzyszeń, 1 sp. zo. o. non-profit. W naszym regionie działa obecnie 13 przedsiębiorstw społecznych oraz 4 są w procesie wpisu u Wojewody Lubelskiego. W styczniu 2027 roku możliwe jest uzyskania wsparcia finansowego dla PES na zatrudnienie maksymalnie 10 osób – dotacja na 1 miejsce pracy to 31 229 zł (warunek: miejsce pracy należy utrzymać min. przez 18 miesięcy).
Lubelski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej zaprasza wszystkie organizacje pozarządowe, grupy inicjatywne, przedsiębiorstwa społeczne do współpracy.
Źródło: ngo.lublin.eu