Wrocław został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury 2016 i już trzeci kwartał z powodzeniem udowadnia, że jest godny tego miana. Z tej okazji Fundacja Hereditas przygotowała numer specjalny „Spotkań z Zabytkami” w całości poświęcony zagadnieniom związanym z kulturą, dziedzictwem materialnym oraz wydarzeniami artystycznymi we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Szczególnie gorąco zachęcamy czytelników do zapoznania się z zamieszczoną w numerze rozmową członków redakcji z dr. hab. Piotrem Oszczanowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jej tematem – niezwykle aktualnym, ale i niełatwym – jest RESTYTUCJA DZIEŁ SZTUKI NA DOLNYM ŚLĄSKU w czasie drugiej wojny światowej i wkrótce po jej zakończeniu, a także obecnie.
W numerze specjalnym piszemy także o wielkiej wystawie BARTHOLOMAEUS STROBEL I „WROCŁAWSKA EUROPA” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, o KOLEKCJI POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W PAWILONIE CZTERECH KOPUŁ (to nowy Oddział Muzeum Narodowego), o ARCYDZIEŁACH MALARSTWA Z GALERII NARODOWEJ W BERLINIE, które eksponowane są na wystawie w Pałacu Królewskim we Wrocławiu (Oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia), o DWÓCH WYSTAWACH W MUZEUM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO – stałej i czasowej, o ZABYTKACH WROCŁAWSKIEGO WĘZŁA WODNEGO, o śląskim RENESANSOWYM PAŁACU NA WODZIE W WIADROWIE, o EPITAFIUM WITA STWOSZA MŁODSZEGO, o NAJSTARSZYM NA KONTYNENCIE EUROPEJSKIM MOŚCIE ŻELIWNYM (w Łażanach koło Strzegomia) i AKADEMII RYCERSKIEJ W LEGNICY.
Zapewne wielu czytelników zainteresuje też artykuł WROCŁAWSKI ZWIERZYNIEC, którego tematem są bardziej lub mniej realistycznie odwzorowane zwierzęta występujące w detalu architektonicznym zabytkowych budynków w stolicy Dolnego Śląska.
Numer specjalny „Spotkań z Zabytkami” ukazał się 1 października.
Objętość numeru: 72 strony. Materiał tekstowy wzbogacają atrakcyjne materiały ikonograficzne, zdjęcia archiwalne i współczesne.
Numer nie będzie dostępny w prenumeracie. Cena numeru wraz z
wysyłką: 17 zł.
Zamówienia można składać u wydawcy:
Fundacja Hereditas
ul. Marszałkowska 58 lokal 24
00-545 Warszawa
tel. 22 891 01 62, 501 259 012
Źródło: Fundacja Hereditas