Strefa społeczna powraca i będzie towarzyszyć 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych, organizowanych w Gdańsku w dniach 29-30 sierpnia 2020 r. W programie targi organizacji pozarządowych, ruchów i inicjatyw społecznych, ciekawe dyskusje i warsztaty.
Przed rokiem, podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca, na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności powstała STREFA SPOŁECZNA – unikatowa w skali Polski przestrzeń spotkania osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych. Podczas 4 dni ponad 200 organizacji, inicjatyw, ruchów wymieniało się doświadczeniami, prezentowało inicjatywy społeczne i obywatelskie realizowane w Polsce oraz za granicą.
W tej edycji nadrzędnym celem strefy jest prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule. Do współpracy zapraszamy szeroki wachlarz ekspertów merytorycznych z zakresu m.in.: praw człowieka, komunikacji i mediów, polityki młodzieżowej, organizacji społecznych i ruchów.
"Nie wyobrażamy sobie, żeby ta formuła, przyjęta z entuzjazmem przez prawie 40 tys. odwiedzających, nie została powtórzona przy obchodach rocznicy Porozumień Sierpniowych nawet w symbolicznej wersji. Dlatego dziś, na niespełna miesiąc przed tą rocznicą, zapraszamy Was do podobnej aktywności – ograniczonej wielkością i dynamiką do wytycznych związanych z epidemią COVID-19" – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.
Partnerzy Strefy
Wzorem zeszłej edycji zapraszamy do współtworzenia strefy przez organizacje społeczne, ruchy społeczne i inicjatywy obywatelskie. Obszary tematyczne są tożsame do ubiegłorocznych jednak zostawiamy pełną dowolność zgłaszającym, jeżeli nie wpisują się w zaproponowane przez nas kategorie mogą zaproponować swoją. Do dyspozycji organizacji oprócz przygotowanej powierzchni do prezentacji swojej działalności organizator zapewnił plenerowe miejsce do prowadzenia warsztatów dla maksymalnie 25 osób. Zgłoszenia do strefy społecznej trwają do 10 sierpnia – więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Krótkie wystąpienia – Mówcy
Nowością STREFY SPOŁECZNEJ będą cykle SZYBKICH WYSTĄPIEŃ, które odbędą się w Hali Debat. W sześciu blokach tematycznych mówcy będą mieli możliwość przedstawienia swojej wizji danego zagadnienia w ciągu 10 minut. Forma wystąpienia będzie pozostawiona do indywidualnej decyzji mówcy, który będzie miał do dyspozycji scenę, nagłośnienie oraz ekran do wyświetlania prezentacji.
W ciągu jednego dnia planujemy 3 bloki tematyczne, trwające godzinę, w trakcie których zaprezentowane będą 4 wystąpienia, zawierające odpowiedź na jedno z poniższych pytań:
29 sierpnia 2020 r.
- (Nie)zły klimat i co z tym robimy? – rozmowa o kryzysie klimatycznym
- Młodzież(ówki). Czy zmienią świat wokół nas (a zwłaszcza Polskę)? – rozmowa o aktywności młodych Polaków i ich zaangażowaniu w politykę
- Między manipulacją a manipulacją. Media po polsku – rozmowa o manipulacji przekazu
30 sierpnia 2020 r.
- Centrum – peryferie: o trudności spotkania/zrozumienia – rozmowa o wyrównywaniu szans
- Co z prawem do praw człowieka? – rozmowa o prawach człowieka
- (Samo)organizacja społeczeństwa i obywatelskie aktywności – rozmowa o roli organizacji społecznych, grup nieformalnych i nowych formach aktywizacji obywatelskiej
Po każdym cyklu wystąpień odbędzie się moderowana debata z udziałem zgromadzonej publiczności, z możliwością zadawania pytań.
Osoby pragnące wziąć udział w cyklu jako mówca prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://www.1980gdansk.pl/mowcy-info.qbpage
Kapituła przyznaje środki na wystąpienie w wysokości 1000 zł dla jednego mówcy. Organizatorzy zapewniają również nocleg w wybranym przez siebie hotelu.
Lokalizacja strefy i jej działanie
STREFA SPOŁECZNA 2020 będzie zlokalizowana w plenerze, nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności. Gościć będziemy 50 organizacji, ruchów, inicjatyw. Przygotujemy miejsce do aktywnej prezentacji, gdzie będzie możliwe prowadzenie warsztatów branżowych. Główne działania zaplanowaliśmy na dni 29–30 sierpnia (sobota – niedziela) w godz. 10.00–19.00. Szczegółowy program opublikujemy w późniejszym terminie.
Źródło: Fundacja Gdańska