Społeczny Nobel przyznany założycielowi krakowskiej Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN
Ashoka, największa i najbardziej prestiżowa światowa sieć innowatorów społecznych, zaprosiła do grona swoich członków kolejnego Polaka - Ireneusza Białka, twórcę i prezesa Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN. Wyróżnienie, nazywane „społeczną nagrodą Nobla”, przyznawane jest liderom, którzy wprowadzają nowe, niekonwencjonalne rozwiązania problemów społecznych.
Ireneusz Białek dołączył do międzynarodowej sieci innowatorów społecznych Ashoka Fellows. Założyciel Fundacji MOFFIN został wyróżniony za działania podejmowane na rzecz osób marginalizowanych w społeczeństwie, a co za tym idzie mających mniejsze szanse w dostępie do wiedzy i otwartego rynku pracy. Ireneusz Białek jest także twórcą polityki niedyskryminacji ze względu na niepełnosprawność na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie pełni funkcję Kierownika Działu ds. Osób Niepełnosprawnych i zarządza jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek na uczelniach europejskich.
„Chciałbym połączyć ze sobą skutecznie osoby z grup marginalizowanych, wykazujące postawy proaktywne, a nie mające możliwości rozwoju z tymi menedżerami, którzy dostrzegają w nich potencjał już dziś. To z takimi menedżerami chcę pracować, bo jestem przekonany, że ich otwarcie na te grupy osób jest bardzo potrzebne, aby wydobyć z nich odpowiedni potencjał. Nie jest ich jednak wielu, a są bardzo wartościowi i dlatego nazywam ich Menedżerami Jutra”, podsumowuje swoje działania Ireneusz Białek, założyciel Fundacji Menedżerowie Jutra MOFFIN.
Prezes Fundacji MOFFIN działa w oparciu o ideę budowania społeczeństwa opartego na zrównoważonym rozwoju, w którym wszyscy mają swoje miejsce, niezależnie od ograniczeń wynikających z niepełnosprawności fizycznej, problemów psychicznych, czy wieku lub pochodzenia. Każda jednostka, po otrzymaniu odpowiedniego wsparcia, może proaktywnie działać na rzecz rozwoju społecznego.
Powołana przez niego w 2013 roku Fundacja Menedżerowie Jutra, na szeroką skalę tworzy narzędzia i warunki do podejmowania i wdrażania inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu. Eksperci fundacji wraz z przedstawicielami biznesu (m.in. Google, IBM, Cisco, Capgemini czy Roche Polska) tworzą Think Tanki, których zadaniem jest promowanie włączania kwestii społecznych i środowiskowych w działalność biznesową tak, aby w praktyce przynosiło to korzyści obu stronom i całemu społeczeństwu.
„Nie doszedłbym do miejsca, w którym jestem, gdyby nie silne przeświadczenie o konieczności rozwoju osobistego, zdobywania wykształcenia i przekonywania decydentów i przedsiębiorców, że we współczesnym świecie, dzięki postępowi technologicznemu, niepełnosprawność to jedynie bariera w naszych głowach. Na szczęście spotykałem od czasu do czasu ludzi, którzy to przekonanie podzielali.” mówi o swoich działaniach Ireneusz Białek. „Jednak nie wszystkie osoby niepełnosprawne mają tyle szczęścia”, dodaje.
W ramach działań Fundacji Menedżerowie Jutra Ireneusz Białek zaprosił do współpracy pracowników ds. CSR i różnorodności w firmach. Poprzez szkolenia i warsztaty MOFFIN wyposażył ich w umiejętności, wiedzę specjalistyczną oraz utworzył grupę praktycznego wsparcia, dzięki której stali się oni ambasadorami różnorodności wewnątrz swoich firm.
Już od przeszło 4 lat MOFFIN prowadzi działania doradcze oraz nowoczesne szkolenia z obszaru świadomości niepełnosprawności, które dedykowane są menedżerom biznesu, nauczycielom akademickim oraz pracownikom instytucji kulturalnych. Obecnie eksperci Fundacji przygotowują innowacyjny pakiet doradczo-szkoleniowy dotyczący tematyki problemów adaptacyjnych i kryzysów psychicznych, które stanowią w Polsce największą grupę wydatków związanych z nieobecnością w pracy.
Uzyskany przez Ireneusza Białka tytuł Ashoka Fellow daje fundacji MOFFIN szereg nowych możliwości - od stypendiów finansowych, poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów w międzynarodowej sieci innowatorów społecznych Ashoki na całym świecie.
„Wierzymy, że każdy z naszych Ashoka Fellow może rozwiązać problemy i dokonać korzystnej zmiany na rzecz innych. Ale wiemy jednocześnie jak ciężko robić to samemu. Ashoka tworzy sieci i systemy wsparcia dla osób, które naprawiają rzeczywistość”, mówi Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor krajowa Ashoki w Polsce.
Źródło: Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN