Na początku kwietnia w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem specjalistów i ekspertów z dziedziny polityki społecznej i nauk społecznych, organizowana w ramach projektu „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia”. Polscy i zagraniczni goście debatowali m.in. na temat współczesnych tendencji demograficznych, najpilniejszych problemów polityki rodzinnej oraz o sposobach finansowania polityki społecznej. Konferencję i działalność projektu podsumowuje organizator konferencji, Marek Pyz z warszawskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP.
– W jaki sposób jedna niepubliczna uczelnia była w stanie zorganizować dużą, międzynarodową konferencję z udziałem tylu ważnych osobistości?
Marek Pyz: – Nie będę ukrywał, że nie była to łatwa sprawa. Organizacyjnie było to naprawdę bardzo duże przedsięwzięcie. Konferencja „Współczesna polityka społeczna” trwała przecież aż trzy dni, a wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. takie osobistości jak Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, prof. Jerzy Hausner, prof. Szewach Weiss oraz wielu z najważniejszych ekspertów polityki społecznej w Europie. Bardzo wielu znakomitych gości, przez trzy dni, na jednej konferencji… Tak, było to spore wyzwanie. Jednocześnie ciężko było nam wyobrazić sobie inne, lepsze podsumowanie rezultatów naszego projektu, który w tym miesiącu, po dwóch latach od rozpoczęcia, kończy swoją działalność.
– Jak podsumowałby Pan te dwa lata działalności projektu?
– Czy wraz z końcem kwietnia „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia” definitywnie kończy swoją działalność?
– I tak, i nie. Działalność będzie prowadzona nadal, ale w mniejszym zakresie. Kończą się prace ekspertów w ramach grup, o których już wspominałem, jednak pozostaje chociażby nasz portal, na którym nadal będą ukazywały się nowe materiały, i który w dalszym ciągu będzie swoistym centrum wymiany poglądów dla ekspertów i wszystkich osób, dla których istotne są kwestie z dziedziny odpowiedzialności społecznej. W bibliotekach i na uczelniach pozostają również nasze publikacje i tłumaczenia wielu prac zagranicznych autorytetów, które wydawaliśmy w ramach naszych działań. Mówimy tutaj o dziełach najwybitniejszych specjalistów, takich jak Nicholas Barr, Adalbert Evers, Adrian Henrique, Peter Herrmann, czy Martin Powell. Jednym słowem kończymy działalność, jednocześnie sporo po sobie pozostawiając.
– Konferencja już za nami, „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia” kończy działalność. Czy Państwa uczelnia zaangażuje się teraz w kolejne projekty?
Źródło: Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia