Społecznicy warszawscy: Stanisław Lorentz
W swoim długim życiu profesor Stanisław Lorentz nie tylko odegrał fundamentalną rolę w odbudowie zniszczonej przez wojnę polskiej kultury, ale także swoimi działaniami zdołał przyczynić się do zachowania ciągłości warszawskiej tradycji społecznikowskiej, reaktywując w trudnych czasach PRL-u stowarzyszenia takie jak: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy czy Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Stanisław Lorentz urodził się w 1899 roku w Radomiu. Jego rodzice związani byli z działalnością edukacyjną: ojciec był pedagogiem i dyrektorem szkoły, matka nauczycielką języków obcych. Po przeprowadzce wraz z całą rodziną do Warszawy Stanisław Lorentz uczył się w słynnym gimnazjum Górskiego, a następnie w 1924 roku zakończył pracą doktorską studia na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu historii sztuki. Lata 1929–1935 spędził w Wilnie, gdzie pracował na stanowisku konserwatora zabytków, angażując się w prace konserwacyjne w wileńskiej katedrze oraz rekonstrukcję zamku w Trokach.
W powojennej Polsce profesor Lorentz nie tylko kontynuował pracę jako dyrektor Muzeum Narodowego, ale także jako przewodniczący Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków, był faktycznym koordynatorem odbudowy zabytków oraz procesów rewindykacyjnych dzieł sztuki. Jednocześnie, od momentu zakończenia działań wojennych, profesor zaangażował się w prowadzenie kampanii promującej pomysł odbudowy Zamku Królewskiego. W ciągu 20 lat profesor opublikował ponad 200 artykułów i odbył niezliczoną ilość rozmów z przedstawicielami władz państwowych. Jego starania zaowocowały w 1971 roku sejmową decyzją o odbudowie Zamku, a sam profesor został jednym z najbardziej aktywnych członków Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.
Dostrzegając ogromne znaczenie, jakie dla funkcjonowania kultury mają oddolnie tworzone stowarzyszenia, profesor Lorentz, gdy tylko w systemie pojawiła się nadzieja na pewną swobodę, podjął się dzieła reaktywacji dwóch przedwojennych organizacji: Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (w 1963 roku) oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (w 1974 roku). W obydwu stowarzyszeniach działał aktywnie aż do swojej śmierci w 1991 roku.
Poznaj sylwetki warszawskich społeczników, odkryj, kto i w jaki sposób zmieniał nasze miasto sto lat temu i dawniej.
Projekt "Miasto Społeczne Warszawa" jest realizowany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".
Źródło: www.miastospoleczne.pl